Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Postavte si dřevěnou terasu svépomocí. Jak na to?

Terasa je pro mnohé tou nejoblíbenější součástí domu. Především v letních měsících je z terasy možné vykouzlit oázu klidu, místo pro čtení knih či oběd s rodinou a přáteli na čerstvém vzduchu. Pokud vlastníte dům s pozemkem a jeho velikost vám umožňuje umístění terasy, pak s její stavbou neváhejte. Montáž dřevěné terasy je mimořádně jednoduchá. Poradíme vám, jak na to.

Dřevěná terasa vypadá skvěle a zároveň nemá konkurenci ze stavebního ani ekologického hlediska. Svým stylem dokonale splyne s okolní přírodou a navíc je příjemná na dotek. Není studená a na slunci se nerozpálí jako keramická dlažba. Nadčasový materiál, kterým dřevo nepochybně je, se snadno kombinuje s jakýmkoli zahradním nábytkem, doplňky či rostlinami. Předtím než začnete se stavbou terasy, popřemýšlejte nad její velikostí a umístěním.

Velikost terasy

Velikost terasy závisí nejen na dispozicích vašeho pozemku, ale také na počtu lidí, kteří na ní budou trávit čas, i na jejím účelu. Chcete na terasu umístit bazén, houpačku nebo krb? Pak je potřeba všechny nároky zohlednit už při plánování. Pobyt na terase by měl být pohodlný a měli byste mít dost místa na oddych i na obsluhu případných hostů. Pozornost je třeba věnovat i tvaru terasy. Nejjednodušším tvarem na postavení je obdélník. Půlkruhové či trapézové terasy jsou stavebně náročnější a může být problém je zastřešit.

Orientace terasy

Otázka, kam terasu umístit, je velmi důležitá. Pro zachování soukromí ji doporučujeme orientovat do zahrady, ne směrem do ulice. Pro lepší odpočinek v průběhu dne je vhodnější terasa ve zastíněné části pozemku. Pokud dispozice vašeho domu či pozemku umožňuje stavbu terasy jen na slunné straně, nezapomeňte na potřebné stínění, např. markýzou, velkým slunečníkem, zastřešením, venkovními žaluziemi apod.

Výpočet materiálu

Výpočet materiálu je mimořádně důležitý ještě před stavbou dřevěné terasy. Postup je jednoduchý. Při objednávání dřevěných profilů je standardně nutné uvést počet kusů desek, počet běžných metrů nebo počet metrů čtverečních. Dřevo je přírodní materiál a je u něj třeba počítat s drobnými vadami či odchylkami. Doporučujeme proto objednat nejméně 10 % desek navíc.

Při výpočtu materiálu je dobré znát:

 • rozměr terasy (a×b),
 • délku desky,
 • plán kladení desek/terasových prken (směr, provázání, řezání desek).

Výběr dřeviny

Na trhu dnes najdete širokou nabídku dřevin vhodných ke stavbě dřevěné terasy. Při volbě dřevin na terasovou podlahu je vhodné vybírat hlavně ze zahraničních a odolnějších dřevin. Za nejvhodnější se považují exotické dřeviny jako massaranduba nebo cumaru, které se vyznačují vysokou tvrdostí, trvanlivostí a odolností vůči vodě. Výborně vám však poslouží i levnější dřeviny jako červený smrk, sibiřská borovice nebo sibiřský modřín, které jsou tvrdé, husté a odolají jakýmkoli vlivům počasí.

Při výběru dřevěných terasových prken či desek hraje důležitou roli také vzhled a estetická stránka, mnohem větší důraz je nicméně třeba klást na jejich vlastnosti. Před koupí si je pozorně prostudujte, hlavně jakou mají odolnost, tvrdost a životnost.

OBJEVTE NAŠE PRODUKTY

Údržba dřevěné terasy

Dřevěná terasová podlaha vydrží při správné péči desítky let. Aby vám sloužila co nejdéle, je třeba jí věnovat péči už před položením, kdy je nutné desky ze všech stran ošetřit olejem na terasy. Následně ji stačí olejovat 1 až 2krát ročně, nejlépe na jaře a na podzim.

OLEJE, LAZURY A VOSKY NA DŘEVO

Pravidla při stavbě terasy

  Při stavbě terasy je nutné dodržovat těchto 5 zásad:

  • materiál konstrukce by měl být minimálně tak tvárný jako terasová deska,
  • terasová prkna z tvrdých dřevin nebo dřevin, které se štěpí, je nutné předvrtat vrtákem se zápustnou hlavou,
  • pokud se dřevo ukládá na beton, použijte izolační podložky, aby se prodloužila jeho životnost,
  • dřevo se vlivem počasí stahuje a roztahuje, proto při pokládce nechávejte mezi deskami mezery,
  • zajistěte spád pro odvod dešťové vody (cca 2 cm na 1 běžný metr).

3 kroky: od základů k relaxu na terase

Pokud patříte ke zručnějším kutilům, pokládku a montáž venkovní dřevěné terasy zvládnete bez problémů. Možná vám to sice bude trvat o něco déle než profesionálům, ale ten pocit, že jste si terasu vyrobili sami, za ten čas určitě stojí. Jakmile máte připravený správný materiál, můžete se pustit do práce. Od posezení na terase vás dělí už jen 3 kroky.

1. Příprava základů

Na začátku je potřeba stanovit výšku terasy, která je většinou propojená s úrovní interiérové podlahy, tedy východem z domu na terasu nebo exteriérem.

Pomocí dřevěných kolíků a šňůry určete přesné místo, kde bude terasa stát. Následně prostor vyčistěte od kamenů, trávy a rostlin tak, aby terase nic nestálo v cestě. Základy terasy musí odolávat nepříznivým vlivům počasí. Nejlepším materiálem na spodní stavbu je kámen nebo beton, který by měl sahat minimálně do hloubky 80 cm.

Pokud nechcete základy terasy zapouštět hluboko do země, vykopejte jen mělkou jámu, ve které rovnoměrně rozložíte betonové desky. Sklon desek zkontrolujte vodováhou. Mezi betonové desky rozprostřete agrotextilii proti prorůstání plevele. Na ni uložte štěrk a povrch zarovnejte.

TIP: Terasu, která je na stejné úrovni jako terén, je třeba ohraničit, např. betonovým obrubníkem. V opačném případě hrozí, že okraj dřevěné terasy nasákne vlhkostí, nebo že dřevo poškodíte při kosení trávy.

2. Stavba nosné konstrukce

Po přípravě základů přichází na řadu stavba nosné konstrukce. Jde o jednoduchý dřevěný rám, který bude sloužit jako podpora pro nosné trámy. Dřevěný rám zkonstruujte po obvodu terasy. Následně na něj uložte nosné trámy, které je potřeba zafixovat v opačném směru, než v jakém plánujete pokládat dřevěnou podlahu.

3. Montáž palubových desek

Montáž palubových desek je posledním krokem stavby terasy. Pokud máte podlahu ze dřeva, které má výraznější vzor, ještě před samotnou montáží si desky prohlédněte a seřaďte je. Zajistíte tak návaznost vzoru a terasa bude ve výsledku vypadat lépe. Umístěte desky na připravenou nosnou konstrukci kolmo na nosné trámy. Palubové desky vždy dobře upevněte dvěma šroubky na každém konci a nezapomeňte mezi nimi nechávat mezery.

Jestli náhodou ještě nemáte představu, jak by vaše nová terasa mohla vypadat, můžete se inspirovat následujícími fotkami:

Garancia najlepšej ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz