Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Dřevo jako stavební materiál. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Dřevo je organický materiál. Jeho tepelné, akustické a estetické vlastnosti jsou velmi vhodné k použití ve stavebnictví. Dokonce pokud byste chtěli, tak pohodlný a plně funkční dům dokážete postavit i jen za použití dřevěných výrobků. To se o jiném materiálu říct nedá. Proč se dřevo jako stavební materiál stalo tak populárním a jaké jsou naopak jeho nevýhody?

Největší výhody dřeva jako stavebního materiálu

Benefity z tepelného hlediska

Mnoho materiálů při změně teploty mění svou velikost a objem. Expanze způsobuje snížení pevnosti materiálů. Například taková ocel je sice anorganická a nehořlavá, ale při použití v budovách se v důsledku zvýšení teploty rozšiřuje, čímž následně může narušit strukturu stavby.

Dřevo svůj objem téměř nemění, a to bez ohledu na teplotu. Dejte si však pozor na jeho vysychání, které se při zvýšené teplotě může zrychlit. Ve skutečnosti však úroveň vlhkosti dřeva neklesne pod 5 % ani ve velmi suchém podnebí.

Akustické vlastnosti

Dřevo jako lehký materiál není z pohledu zvukové izolace nejvhodnější, protože zvuková izolace se odvíjí od hmotnosti povrchu. Dřevo však zabraňuje ozvěnám a nadbytečnému hluku právě jeho absorbováním. Z tohoto důvodu se ve velké míře používá např. v koncertních sálech.

Estetické vlastnosti

Každý strom má svoji vlastní barvu, kresbu a vůni, díky čemuž se dřevo považuje za dekorativní, estetický a působivý materiál. Vzhled dřeva z konkrétního druhu stromu se mění také podle způsobu jeho řezání. Můžete najít různé druhy dřeva, v závislosti na barvě a preferovaném designu, který může být laděný do tmavších, ale i světlejších barev lakovaného dřeva. Volba je jen na vás.

Vlastnosti pro zpracování

Dřevo je oblíbeným materiálem při pokládání obkladů. Pro tyto účely se často používá perodrážka. Spojování perodrážky funguje na principu spojení dvou desek specifickým způsobem. Do jedné desky je vyfrézovaná drážka, do které tvarově zapadá pero, které může být přímo součástí druhého spojovaného dílu. Velkou výhodou tohoto spoje je jeho pevnost a jednoduchost – vzniklý spoj brání pohybu dvou vedle sebe ležících desek. Postupným pokládáním perodrážky vzniká z desek rovná plocha.

Oprava a údržba dřeva je opravdu jednoduchá. Zatímco dřevo se při správné péči dá ošetřit velmi snadno, jiné materiály jsou na údržbu a opravy náročnější a nákladnější. Obvykle se proto likvidují, nebo pracně nahrazují. Různé dřevěné výrobky, například tatranský profil, se proto těší velké popularitě a zájem o ně neustále roste.

MÁM ZÁJEM O TATRANSKÝ PROFIL

Jakou péči je třeba věnovat dřevu?

Abyste z nového dřeva mohli mít radost dlouhé roky, je důležité věnovat mu pozornost a nezanedbat jeho choulostivé stránky. Nemusíte mít obavy – péče nebude o nic náročnější, než by tomu bylo u kamene či oceli. Velkou výhodou je také jeho trvanlivost – i po letech budou váš obklad nebo palubky vypadat atraktivně, a to i bez toho, abyste do nich museli nějak razantněji zasahovat. Naštěstí se defekty dají v drtivé většině případů snadno odstranit, takže se můžete i nadále kochat designem, barvou a vůní svého interiérového dřeva.

Smršťování a bobtnání dřeva

Dřevo, které použijete ke stavbě, například ve formě konstrukčních hranolů, bude ve většině případů absorbovat okolní vlhkost, což je způsobeno jeho strukturou a fyzikálními vlastnostmi. Zabránit tomu můžete jeho impregnací. Ve specializovaných obchodech naleznete množství produktů pro impregnaci dřeva založených na přírodní, nebo chemické bázi.

Zhoršení kvality dřeva

Příčiny poškozování a snižování kvality dřeva dělíme do dvou kategorií – biotické (biologické) a abiotické (nebiologické).

Mezi biotické látky se řadí hniloby, plísně, bakterie a hmyz, tedy většinou různé formy života, které na dřevo působí. Biotické látky však patří mezi ty snadno eliminovatelné. Například díky speciálnímu exteriérovému impregnačnímu laku Koopmans Impra se před těmito nástrahami můžete ochránit.

Mezi abiotické látky patří naopak slunce, vítr, voda, určité chemikálie a oheň.

Pokud svému dřevu budete věnovat dostatečnou péči, můžete se spolehnout na to, že vám bude sloužit dlouhé roky, aniž byste se o něj museli bát.

Záruka nejlepší ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz