Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Jak obložit schody dřevem?

Přestavujete starý dům nebo byt a chtěli byste svůj interiér oživit dřevem? Nebo se rozhodujete, jakým materiálem obložit schody ve vaší novostavbě? Pokud jste na jednu z těchto otázek odpověděli ano, možná vám právě tento rádce pomůže k vašemu vysněnému bydlení. Inspirujte se, čím a jak si schody ve vašem interiéru obložit.

Zdroj: Bigstock.com

Správná příprava – polovina úspěchu

Předtím než začnete s jakoukoli renovací, je potřeba vše důkladně naplánovat. V tomto případě jde o přípravu betonových schodů, které budete obkládat dřevem.V prvním kroku zvažte výběr samotného materiálu. Pokud například máte v interiéru dřevěnou podlahu, je vhodné s ní obklady pro schody sladit. Betonový povrch schodů byste měli nejprve zbavit všech nečistot a nerovností. Také byste se měli ujistit, že je suchý, než s předělávkou začnete. 

Co budete při obkládání schodů potřebovat?

Na správnou instalaci dřevěného obkladu na schody budete potřebovat několik základních nástrojů – pilu na řezání, vodováhu, lepidlo, metr a vrták. Doporučujeme použít speciální lepidlo určené na lepení schodů, pokud chcete zaručit, že výsledek bude co nejkvalitnější.

Krok za krokem

Krok 1: výroba jednotlivých stupňů a podstupňů schodiště

Každé schodiště je individuální, proto je potřeba si předem naměřit rozměry jednotlivých stupňů a podstupňů. Při tomto kroku si můžete pomoct šablonou z kartonového papíru, která bude kopírovat jednotlivé schody. Tuto šablonu potom překreslíte na dřevo a vyřežete. Nezapomínejte na rezervy, které můžete v případě potřeby po zkušebním nanesení ořezat. Na obkládání doporučujeme použít palubovku nebo hoblované hranoly

MÁM ZÁJEM O PALUBOVKU

Krok 2: spojování stupňů a podstupňů

Když už máte nařezané jednotlivé stupně a podstupně, spojte tyto prvky pomocí šroubků do tvaru písmene „L“. Předpřipravené části potom položte na schody a zkontrolujte, zda pasují a jsou vodorovné. Pokud ne, upravte, případně dořežte.

Krok 3: nanášení lepidla a zatížení

Po ozkoušení můžete začít s aplikací. Lepidlo naneste na podstupeň a vršek betonového stupně a ihned přiložte připravené dřevěné desky na schody. Po nalepení ještě proveďte kontrolní měření vodováhou. Pokud je vše v pořádku, můžete schod zatížit závažím. Tento postup opakujte se všemi dřevěnými dílci.

 Zdroj: Bigstock.com

Krok 4: finální doladění dřevěného obkladu

Poslední fáze spočívá ve vyčištění obkladu vlhkou utěrkou, abyste se zbavili drobného prachu a nečistot na povrchu. Na závěr aplikujte olej nebo vosk na dřevo.

MÁM ZÁJEM O OLEJ A VOSK NA DŘEVO

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz