Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Tipy a triky, jak patinovat dřevěný nábytek

Chcete vdechnout nový život vašemu oblíbenému nábytku a proměnit ho ve vzácné kousky, které voní historií? Díky patinování můžete každý kus dřeva přeměnit v jedinečný vintage skvost. Patinování dodává dřevu a nábytku duši.

Nekupujte si drahý rustikální nábytek. Vezměte renovaci nábytku ze starého dřeva do vlastních rukou. Vytvořte z nudného starého nábytku nový a originální kousek. Patinovat můžete nejen nábytek, ale i sklo či kovy. V našem článku se budeme věnovat patinování dřeva.

Přečtěte si náš návod na patinování dřeva krok po kroku.

Co na patinu na dřevo budete potřebovat?

Předtím, než s patinováním začnete, si připravte všechny potřebné věci: brusky, hadříky a štětce, ale i laky a barvy.

1. Správný výběr

Vyberte si vhodné dřevo nebo kus nábytku. K patinování je nejlepší využít měkké dřevo, například borovici. Ta má vyšší absorpci barev a s jejím dřevem se dobře pracuje. K technice patinování naopak není určená dřevotříska.

2. Příprava

Očistěte předmět od mastnoty a osušte ho. Připravte si také fólii nebo papír, na který dřevěný předmět položíte. Důležité je rovněž odmontovat různé výčnělky či kovové součástky.

3. Kartáčování

Upravte dřevo a dřevěné obklady pomocí speciálního kartáče, který odstraní měkké části dřeva. Do popředí se tak dostane zajímavá struktura dřeva. Kartáčování má nejen estetický, ale i funkční význam. Odstraněním měkkých vláken se dřevo stane odolnějším a také se prodlouží jeho životnost. Kartáčování je vhodné pro dřevo ve všech formách v exteriéru i interiéru.

4. Nátěr

Natřete dřevo první vrstvou nátěru. Použijte nátěr s tmavým či bledým zabarvením. Zajímavou alternativou je využití více barev na jednom kusu nábytku: bílá, světle zelená, tmavě zelená či šedá barva. S barvami si můžete pohrát. Líbí se vám provensálský styl? Vyberte si bílou nebo krémovou barvu. Barvu však neroztírejte rovnoměrně. Pokud barva stále prosvítá i po důkladném usušení, pokračujte druhým nátěrem.

5. Broušení

Jakmile barva uschne, můžete začít s broušením. Použijte mechanickou brusku nebo brusný papír a vytvořte jedinečnou patinu. Možná se to nezdá, ale broušení je kreativní činnost, při které můžete popustit uzdu své fantazii. Na některých plochách brusku či papír přitlačte, na jiném místě sílu uberte. Právě kontrast mezi natřenými částmi a přirozenou barvou dřeva udělá z nábytku jedinečný kousek.

6. Moření a lakování

Po broušení nátěru přichází na řadu finální úprava dřeva. Pokud chcete dosáhnout hezčího efektu, naneste na hadřík mořidlo a dřevo jím přetřete. Při moření dbejte na to, aby dřevo příliš nezhnědlo. Zbytky mořidla setřete suchým hadrem. Pokud chcete svůj patinový nábytek používat hlavně v exteriéru, neuškodí si připravit také olej na dřevo. Speciální olejová lazura na dřevo nábytku nejen dodá lesk, ale je také vysoce voděodolná a ochrání ho před vlivem slunečního záření.


Tip na vylepšení: ubrousková technika

Chcete nábytku dodat šmrnc a romantický vzhled? Zkrášlete si nábytek ubrouskovou technikou.

Předtím, než na závěr nabarvený nábytek nalakujete, vylepšete ho motivem z ubrousku. Na ubrouskovou techniku budete potřebovat:

  • lepidlo na ubrouskovou techniku,
  • nůžky,
  • ubrousek,
  • lak.

Postup je následující:

  1. Poté, co vybraný kus nábytku natřete, počkejte, až barva uschne.
  2. V papírnictvích, supermarketech či obchodech s kreativními pomůckami si vyberte vhodný motiv na ubrouscích.
  3. Květiny, nápisy nebo jiné vzory si pečlivě vystřihněte. Vystřihovat nemusíte jen samotný motiv. Kousky ubrousku na okrajích dodají dřevu originální charakter.
  4. Z ubrousku oddělte jednotlivé vrstvy a pracujte pouze s vrstvou s potiskem.
  5. Části ubrousku přilepte speciálním lepidlem na nábytek. Lepidlo nechte zaschnout.
  6. Následně všechno přetřete nebo přesprejujte průhledným lakem.

Garancia najlepšej ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz