Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Jak si vybrat správný tatranský profil

Tatranský profil je výbornou volbou pro dřevěný obklad. Vyniká kvalitou zpracování, autentickým vzhledem a do domácnosti přinese jedinečnou vůni. Takový obklad je možné použít v interiéru i v exteriéru, protože však existuje více druhů tatranského profilu, připravili jsme si pro vás několik rad, které vám pomohou s výběrem.

Proč si vybrat tatranský profil

Tatranský profil má výborné tepelně izolační vlastnosti a při jeho správném ošetření ještě před montáží odolá plísním i vlivům počasí. Obklad se spojuje pomocí pera a drážky – v jedné části desky je vyfrézovaná drážka a ve druhé pero, které do sebe přesně zapadnou. Díky tomuto principu je montáž tatranského profilu velmi jednoduchá a snižuje se riziko poškození hran. Perodrážka navíc funguje jako výborné kotvení, po nasazení pera do drážky totiž vznikne pevný spoj, který brání jednotlivým deskám v pohybu.

Tatranský profil může mít různá provedení, takže je možné vytvořit speciální efekt spojením perodrážky nebo vyfrézováním dřevěné desky.

Před samotným výběrem

Tatranský profil se většinou vyrábí ve dvou kvalitativních třídách. I. třída je charakteristická vysokou kvalitou zpracování a hodí se do interiéru či na náročnější realizace. II. třídu tvoří desky, které byly vyřazeny při výrobě kvůli tomu, že nesplňují kritéria I. třídy. Obvykle jde o kusy s nepravidelnou barevností, začernalým dřevem nebo vystouplými suky, ale vždy mají funkční a kvalitní perodrážku.

Tatranský profil II. třídy doporučujeme používat na nenáročné realizace nebo na obklady hospodářských budov, kde se neklade až takový důraz na estetiku, ale spíše na výhodnou cenu a funkčnost obkladu. Barevné nerovnosti takového obkladu bez potíží vyřešíte barevným nátěrem.

Před samotným výběrem zvažte své nároky na výslednou estetiku obkladu a také na efekt, kterého chcete dosáhnout.

Slovenské nebo severské dřevo?

Tatranský profil z kvalitního slovenského dřeva patří k cenově nejdostupnějším a potěší vás i kvalitou.

Profilové desky z estonského dřeva se díky chladnějšímu podnebí, ve kterém stromy vyrůstají, mohou pyšnit vyšší hustotou dřeva, která je dělá odolnějšími a trvanlivějšími. Estonský tatranský profil je také bohatší na různé druhy atypického zpracování desek, což umožňuje vytvářet zajímavější efekty.

Druh dřeva a tloušťka tatranského profilu

Na výrobu tatranského profilu se obvykle používá smrk a borovice.

Slovenský smrk ztepilý je měkčí než ten severský, má neutrální světlou barvu, homogennější skladbu vláken a je méně živicový. Severský smrk má podobný vzhled jako ten slovenský a stejně homogenní skladbu vláken, ale je hutnější a má menší suky. Oba dva jsou vhodné na všechny druhy obkladů v interiéru i exteriéru.

Borovice má výraznější dřevěnou kresbu, červenavou barvu a vzhledem k vyššímu obsahu živice se doporučuje hlavně na exteriérové obklady.

U obkladů v interiéru stačí tatranský profil ve standardních tloušťkách 11, 15 a 20 mm, na použití v exteriéru volte spíše silnější desky o 20, 25, 30 a 45 mm. Při výběru tloušťky profilu také počítejte s adekvátní tloušťkou podkladových hranolů – u interiérového tatranského profilu je to 15–30 mm, u exteriérových je třeba volit podklad tlustý 40 mm.

Interiérové profily standardních rozměrů je možné uchytit ocelovými montážními plíšky s hřebíky dodávanými v balení, silnější profily (20 mm a více) doporučujeme montovat s plíšky se šroubky.

Délka profilu

Délka desky se liší podle druhu profilu, tloušťky desky a použitého materiálu. Standardně dodáváme desky dlouhé 3, 4 až 5 m, je však možné vyrobit tatranský profil na míru.

Při výběru tatranského profilu od naší společnosti rádi zodpovíme veškeré vaše dotazy a pokud je to v našich silách, přizpůsobíme se i netradičním požadavkům. Neváhejte se na nás kdykoli obrátit.

Záruka nejlepší ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz