Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Jak vyrobit stůl z hranolů? Praktický návod krok za krokem

Zůstaly vám po přestavbě nebo stavbě hranoly navíc? Pokud nejsou poškozené, můžete z nich vyrobit další kusy nábytku. Všechno záleží jen na vaší šikovnosti.

Inspirujte se naším návodem na to, jak vyrobit stůl z hranolů, získáte unikátní designerský kousek.

Připravte si nákres a plán

Ještě předtím, než se pustíte do výroby, si vytvořte podrobný plán. Změřte prostor, do kterého chcete stůl umístit. Myslete na to, že k němu potřebujete ještě dost místa k sezení. Minimální doporučená vzdálenost židlí od stěny je 75 cm. Ideální prostor mezi židlí a stolem je 30 cm.

Rozměry stolu záleží jen na vašich potřebách a požadavcích. Pokud z hranolů chcete vytvořit jídelní stůl, počítejte s minimální výškou stolu 75 cm a šířkou 80 cm. To znamená, že pokud máte hranoly 10×10 cm, jen na desku jich potřebujete osm. Jestli vyrábíte stůl, za který by se měli vejít 4 lidé, deska z hranolů by měla být dlouhá přibližně 120 cm. Po důkladném plánování a vytvoření nákresu se můžete pustit do kutění.

Co na zahradní stůl z hranolů potřebujete?

 • dřevěné hranoly o délce minimálně 120 cm
 • lepidlo na dřevo
 • lak nebo mořidlo na dřevo
 • pila na dřevo
 • brusný papír se zrnitostí 600 a více
 • metr
 • štětec
 • truhlářská svěrka
 • 6 kovových úhelníků
 • šrouby do dřeva
 • vrtačka

Zdroj: unsplash.com

Postup výroby stolu z hranolů

1. Základní tvar stolu je obdélník se čtyřmi nohami. Proto si nejprve připravte místo na zemi, kde vedle sebe vyskládáte všechny hranoly. Před nanesením lepidla nejprve zkontrolujte jejich povrch.

2. Pomocí brusného papíru odstraňte všechny nerovnosti a výčnělky. Abyste dosáhli co nejpevnějšího přilepení, spoje musí být hladké. Povrch proto přejeďte brusným papírem s minimální zrnitostí 600. Můžete sáhnout i po papíře s větší zrnitostí.

Zdroj: bigstockphoto.com

3. Po přebroušení ze dřeva odstraňte všechny nečistoty. Pokud to neuděláte, porušíte tzv. adhezní vazbu – sílu působící mezi dřevem a lepidlem. Částečky dřevěného prachu totiž po nanesení lepidla nabobtnají, takže se zvětší. Kvůli tomu dochází k postupnému oddělování spoje.

4. Na místo, kde chcete provést spoj, naneste lepidlo. Dávejte si pozor, abyste ho nenanesli moc, jinak vám začne vytékat. Pokud používáte truhlářskou svěrku, neměla by přijít do kontaktu s lepidlem. Látky v lepidle po kontaktu s kovem a zároveň dřevem mohou na povrchu vytvořit hnědé fleky.

Zdroj: bigstockphoto.com

5. Po zaschnutí lepidla odstraňte z povrchu přebytek špachtlí nebo škrabkou. Délka tuhnutí může být různá v závislosti na použitém lepidle, proto se řiďte pokyny od výrobce.

6. Připravte si z hranolů 4 nohy. Jejich délka závisí na tom, jak vysoký stůl chcete. Pokud tedy vyrábíte stůl o výšce 75 cm, hranoly by měly být 65 cm dlouhé.

Zdroj: bigstockphoto.com

7. Změřte místo, do kterého přimontujete nožičky. Doporučujeme ponechat 5 cm u kraje z každé strany.

8. Pomocí tužky zaznačte vyměřené místo tak, abyste hranol mohli připevnit.

Zdroj: pexels.com

9. Kolmo přiložený hranol připevněte na vyměřené místo k desce pomocí kovového úhelníku a vrutů. Kovové úhelníky přimontujte tak, aby byly umístěny naproti sobě z vnitřní a vnější strany nohy.

10. Postup zopakujte i u zbývajících nohou.

11. Nezapomeňte na povrchovou úpravu. Pokud budete stůl z hranolů využívat zejména na zahradě, natřete jej například olejovou lazurou, která je vysoce odolná vůči povětrnostním vlivům. 

Zdroj: unsplash.com

Tipy na závěr

Kromě velkého jídelního stolu si z hranolů můžete vyrobit třeba i noční stolek. Stačí, když k sobě přilepíte 4 stejně dlouhé hranoly. Vznikne vám noční stolek ve tvaru kvádru. Na to je potřeba jen:

 • lepidlo
 • a upínací pásy (kurty).
 • Po slepení povrch hranolů obruste, získáte tak hladký povrch.

Stolek nezapomeňte natřít interiérovou lazurou. Jeho výška záleží jen na vás. Pokud se vám kutilství zalíbilo, můžete se pustit i do konferenčního stolku. Ten vyrobíte podobně jako velký stůl z hranolů, akorát použijete kratší hranoly na nohy. 

Záruka nejlepší ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz