Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Vybíráme podlahu na terasu: Jaký materiál zvolit?

Ideální podlaha na terase by měla mít dlouhou životnost, měla by být snadno udržovatelná, odolná mrazu, škůdcům a vodě a v neposlední řadě by měla dobře vypadat. Na trhu už dnes existují podlahy z různých materiálů. Přemýšlíte, která se hodí na vaši terasu? Poradíme vám.

5 různých možností

Materiálů, typů a druhů podlah je nespočet. Vaší fantazii se meze nekladou, ale měli byste mít na paměti především to, že na podlahu jsou denně kladeny vysoké nároky a musí odolávat nepříznivým vlivům počasí. Při volbě proto berte v úvahu, jestli je terasa zastřešená, a přizpůsobte tomu výběr a následnou péči. V článku vám přiblížíme podlahy na terasu z těchto pěti materiálů:

  • Keramika
  • Dřevo
  • Beton
  • Kámen
  • Dřevoplast

Nestárnoucí keramika

Keramické dlaždice jsou klasika, která nevyžaduje náročnou údržbu, a jejich pokládka je také jednou z nejjednodušších. Taková podlaha je finančně dostupná. Velkou výhodou keramické dlažby je její variabilita a možnost estetického propojení interiéru bytu s terasou. Při výběru barev doporučujeme volit světlejší odstíny, protože tmavé se v horkém počasí rychleji zahřívají. Je třeba myslet také na to, že exteriérová podlaha by měla být mrazuvzdorná a protiskluzová. Pokud jde o design, můžete si vybrat obklad na terasu ve stylu terakoty, v retro vzhledu nebo třeba keramickou dlažbu s imitací kamene či dřeva.

Betonová klasika

V minulosti byl beton považován pouze za stavební, respektive podkladový materiál. Dnes se však v bytovém designu dostává do popředí industrialismus, kam určitě zapadá i podlaha ze surového betonu. Aby se taková podlaha co nejsnadněji udržovala, doporučuje se její povrch naimpregnovat. Pro milovníky tohoto materiálu však surový beton není jediným řešením. Najdete ho i ve formě praktických betonových dlaždic, po kterých většinou sahají majitelé rodinných domů. Existují ve vícero moderních formátech a dekorech. Betonová podlaha je vhodná zejména pro stíněné terasy, protože se v létě při vyšších teplotách rychle zahřívá a může být nepříjemná na dotek. Na druhou stranu dlouho udržuje teplo, což se může hodit během letních večerů.

Přírodní dřevo

Dřevěná podlaha na terase nejen skvěle vypadá, ale je také ekologická, stylová a nikdy nevyjde z módy. Za nejvhodnější druhy dřeva na exteriérovou podlahu se považují exotické dřeviny jako massaranduba nebo cumaru, ale dobře poslouží i terasové palubky z místních dřevin, jako je červený smrk nebo sibiřský modřín. Dřevěná terasová prkna mají na povrchu jemné drážky, které zabraňují uklouznutí. Při správné péči vydrží i desítky let. Aby vám dřevěná podlaha sloužila co nejdéle, je třeba jí věnovat péči už před položením, kdy je nutné desky ze všech stran ošetřit speciálním olejem na terasy. Následně ji stačí olejovat 1 až 2krát ročně, nejlépe na jaře a na podzim.

Jak postupovat při olejování terasy

  • Před nanesením oleje dřevo důkladně očistěte alespoň tři až čtyři dny před olejováním, aby terasa měla dostatek času řádně vyschnout.
  • Olej promíchejte a válečkem naneste tenkou vrstvu.
  • Asi po 20 minutách setřete přebytečný olej hadříkem. Pokud se po zaschnutí objeví světlé skvrny, naneste na místo znovu vrstvu oleje.
  • Následujících 24 hodin nevstupujte na naolejovanou terasu a nechte ji řádně vyschnout. Olej zcela ztvrdne přibližně po týdnu.

Jaké dřevo na podlahu zvolit

Sibiřský modřín
Životnost sibiřského modřínu je přibližně 15 let. Modřín roste rychleji než borovice, což znamená, že je také o něco šetrnější k životnímu prostředí a cenově dostupnější. Díky svým vynikajícím vlastnostem a příznivé ceně je právem jedním z nejoblíbenějších materiálů pro stavbu dřevěných podlah na terasu.

Sibiřská borovice
Borovice je odolnější, a proto o něco dražší. Je přirozeně olejnatá - obsahuje více pryskyřice. Díky tomu si déle zachovává své vlastnosti a je ideální pro stavbu podlahy na terase.

Doporučujeme investovat do thermo borovice. Jedná se o speciálně tepelně upravené dřevo, které tímto procesem získává výrazně delší životnost a odolnost. Dřevo navíc získá krásný zlatohnědý odstín.

Červený smrk
Červený smrk je dřevina pocházející z Kanady. Název napovídá, že barva tohoto dřeva je o něco červenější než u jiných druhů dřeva, právě tato vlastnost může být pro někoho zajímavá z hlediska designu. Výhodou červeného smrku je jeho velmi dlouhá životnost, extrémní odolnost vůči vlhkosti a vynikající tvrdost.

Odolný kámen

Přírodní kámen většinou preferují milovníci rustikálního stylu. Oceňují jeho originální a nenapodobitelný design – nepravidelné tvary, rozličné barvy a různé velikosti. Kámen má protiskluzový povrch, snadno odolává opotřebení a je přirozeně mrazuvzdorný. Nevýhodou podlahy z přírodního kamene je náročnější pokládka. Kámen však rozhodně není materiálem jenom do rustikálnějšího prostředí nebo na chalupy. Dostupné jsou už i kamenné dlažby, které se dají položit snáze, působí luxusně a také mají dlouhou životnost. Přírodní kámen i dlažba však mají společnou nevýhodu – vyšší teplotu na přímém slunci.

Praktický dřevoplast

Podlaha na terasu z dřevoplastu je ideální řešení, pokud nechcete investovat do dřevěné podlahy nebo se vám o ni nechce pravidelně starat, ale zároveň se vám líbí dřevěný dekor.

Instalace kompozitních desek, ze kterých se dřevoplastová podlaha skládá, je mimořádně jednoduchá. Jednotlivé části skládačky můžete položit i na starou podlahu, což šetří čas i peníze. Taková podlaha vypadá jako dřevěná, ale dotek nebo bližší pohled prozradí, že dřevo jen velmi věrně imituje..

PROHLÉDNOUT CENÍK PRODUKTŮ

Záruka nejlepší ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz