Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

8 kroků, jak si svépomocí postavit přístřešek na auto

Stavba nové garáže je časově i finančně náročná, nemluvě o byrokracii, která celému procesu předchází, má-li být stavba legální. Z tohoto hlediska je přístřešek pro auto mnohem lepším a časově i finančně úspornějším řešením.

Hlavně pokud na svém pozemku nemáte dostatečně velkou plochu, kterou byste mohli vyčlenit pro garáž, dřevěný přístřešek zajistí, aby vaše vozidlo bylo v bezpečí před povětrnostními vlivy a vrtochy počasí. Před samotnou stavbou byste si měli zajistit několik věcí, zvlášť pokud si přístřešek na auto chcete postavit na vlastní pěst.

Co budete ke stavbě přístřešku na auto potřebovat

Nářadí

 • vodováha
 • pila
 • vrtačka
 • kladivo
 • žebřík

Toto jsou základní pomůcky, které budete určitě potřebovat při stavbě přístřešku na auto. Počítejte ale s tím, že se tento seznam bude rozšiřovat podle toho, jak složitý výsledný projekt bude.

I v případě, že si přístřešek stavíte svépomocí, poproste o asistenci zručného známého. Čím víc šikovných lidí bude na projektu pracovat, tím rychleji ho dokončíte a vyhnete se případnému moknutí, nebo naopak dlouhému pobytu na slunci. Pokud se vám do party podaří sehnat 2–3 pracovně zdatné lidi, v ideálních podmínkách stihnete přístřešek postavit za dva dny, a i to jen kvůli schnutí betonových základů.

Více lidí vám nejen ulehčí práci, ale zároveň tím zvýšíte svoji bezpečnost. Nebudete sice pracovat s extrémně těžkými břemeny, ale pevné břevno není nejlehčí materiál a je jistější mít kolem sebe víc párů silných rukou, než jen ty vaše. V souvislosti s bezpečností nezapomínejte ani na ochranu hlavy, rukou a v případě řezání nebo pilování nejsou na škodu ani ochranné brýle.

Materiál

 • beton
 • konstrukční hranoly
 • hranoly a trámy
 • dřevěné profily

Z dřevěných profilů si můžete vybrat podle typu i vzoru dřeva, který se k vašemu domu nebo do vaší zahrady hodí nejvíce. Osvědčenou klasikou jsou tatranské profily, které se díky své odolnosti a vzhledu těší velké oblibě. Někteří domácí kutilové dávají přednost srubovým profilům, které připomínají kulatinu. Svůj dřevěný přístřešek na auto můžete zhotovit také z prémiových estonských dřevěných profilů, které se vyrábějí ze sibiřských smrků s vyšší hustotou.

CENÍK PRODUKTŮ

Doplňky a příslušenství

 • okapové roury
 • tašky
 • ukončovací lišty

Stavba přístřešku – návod

Samotná stavba přístřešku na auto není složitá. Připravte si nářadí a materiál a můžete se pustit do práce.

Navržení přístřešku, dohody a byrokracie

Svůj nový přístřešek nestavte naslepo, načrtněte si ho, změřte si místo, na kterém ho chcete postavit, a ujistěte se, že je možné na daném místě vybetonovat základy. Těmto doporučením se ostřílený mistr možná pousměje, ale mladší a méně zkušení by mohli pozapomenout.

Stejně důležité je dohodnout se se sousedy, pokud bude váš nový přístřešek v těsné blízkosti jejich staveb, nebo by měl dokonce přesahovat. Dbejte na zákonnou vzdálenost staveb, která se podle společné dohody může částečně lišit, ale běžně jde přibližně o 1 metr od sousedního pozemku, resp. Jeho hranice. Jakmile od sousedů získáte souhlas stavět v těsné blízkosti, vyžádejte si ho i písemně, aby se vám ústní dohoda později nevymstila.

Betonování základů

Postavit dřevěný přístřešek na auto bez pořádného ukotvení nosných sloupů by bylo rizikové nejen pro zdraví vaše nebo vaší rodiny, ale i pro kondici vašeho vozu. Při silnějším větru nebo bouřce by se přístřešek mohl převrátit a auto poškodit.

Pro větší stabilitu se využívají základové patky k ukotvení ve tvaru písmene H. Podle použitého betonu mu ponechte čas na zaschnutí. Nezapomeňte používat vodováhu, aby vás po dokončení nepřekvapil sklon přístřešku. Vodováha vám však řekne víc až po osazení nosných sloupů. Na ty použijte hranoly ze silnějšího, pevnějšího dřeva a osaďte je do základových patek. Než je přišroubujete, ověřte si jejich sklon pomocí vodováhy. Nosné sloupy by měly mít připravené čepy nebo výčnělky, na které se uchytí nosníky.

Osazení nosníků

Jakmile jsou nosné sloupy ve správném sklonu a stabilní, je čas osadit je nosníky. Právě v této fázi oceníte pomoc přátel nebo známých, kteří vám s trámem na osazení pomohou. Nosníky osadíte jednoduše – spojením čepů a děr. Pokud chcete zajistit stabilitu, můžete po osazení do děr zatlouct dřevěný hřeb nebo menší klín.

Využijte i vzpěry

Podle plánu vašeho přístřešku můžete použít i vzpěry, které namontujete diagonálně mezi nosné sloupy a nosníky. Ty zmírní tlak nosníků a nosným sloupům odlehčí. Aby měly vzpěry smysl, měly by být dostatečně tlusté a na správném místě. Vzpěry nezapomeňte ukotvit.

Osazení trámů

Když jsou nosníky na místě, připravte se na osazení trámů. Vaše stavba už nabývá kontur přístřešku. Nezapomínejte si vodováhou a metrem ověřovat, zda všechno sedí.

Typ střechy

V případě, že chcete mít na střeše svého přístřešku tašky, nezapomeňte na dřevěné krovy, které odlehčí nosným sloupům. Po vybudování krovů můžete přistoupit k bednění latěmi.

Hranoly pro osazení profilů

Mezi nosné sloupy vodorovně přišroubujte konstrukční hranoly, paralelně tři pro lepší stabilitu. Na hranoly budete montovat dřevěné profily. Ideální rozložení hranolů je rovnoměrně jedna lať nahoře, jedna uprostřed a jedna dole, abyste právě v těchto místech uchytili každý profil. Takto osaďte hranoly ze tří stran vaší konstrukce. Teď se můžete pustit do osazování profilů.

Montáž krytiny, okapů a závěr

Po osazení profilů přistupte k montáži střešní krytiny, pokud jste se pro ni rozhodli. Dále okapů, které určitě doporučujeme, ať už máte střechu přístřešku rovnou, nebo šikmou. Lakováním nebo mořením na závěr také nic nepokazíte, zvlášť pokud používáte dřevěný materiál bez ošetření.

PROHLÉDNOUT SI NABÍDKU PRODUKTŮ

Záruka nejlepší ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz