Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

RÁDCE: Jak se instaluje srubový obklad na fasádu?

Srubový obklad neboli srubový profil je jedním z nejoblíbenějších typů dřevěného obkladu. Používá se převážně v exteriéru – na fasády chatek, zahradních domků či teras. Zákazníky si získal svým netradičním vzhledem. Protože jednotlivé části těchto obkladových palubek vytvářejí efekt kulatiny, dodávají fasádám originální přírodní vzhled. Pyšní se také praktičností a tepelně izolačními vlastnostmi. Zaujal vás srubový obklad? Jeho montáž zvládnete i sami a my vám poradíme, jak na to.

Příprava před pokládkou srubového obkladu

Ještě než začnete s montáží palubek, je důležité si správně připravit povrch, na který budete srubový obklad pokládat. Povrch stěny by měl být suchý, rovný a vyzrálý, proto si realizaci projektu naplánujte na období,

  • kdy vás nezaskočí nepříznivé deštivé počasí;
  • nebo vysoká vlhkost vzduchu.

V opačném případě může velmi rychle dojít k estetickým či funkčním poruchám dřevěného profilu.

Zdroj: Bigstock.com

Montáž podkladové konstrukce

Pokládce samotného srubového profilu předchází montáž podkladové konstrukce, která je tvořena dřevěnými konstrukčními hranoly. Hranoly mají v tomto projektu dvojí funkci – zajišťují neustálé proudění vzduchu směrem nahoru a fixaci obkladu.

Při výběru konstrukčních hranolů zvolte tloušťku přiměřenou tloušťce samotného srubového profilu. Dbejte na to, aby hranoly měly stejnou vlhkost jako dřevěný profil. Nezapomeňte ani na dodržování dostatečných rozestupů a výběr správného spojovacího materiálu, který zabrání ohýbání a pohybu obkladu.

Tip od nás: Před použitím ošetřete jednotlivé konstrukční hranoly ochranným nátěrem, abyste předešli jejich poškození dřevokazným hmyzem nebo plísněmi. Vhodné jsou například olejové lazury na dřevo, které ho ochrání a zároveň zvýrazní jeho kresbu

MÁM ZÁJEM O KONSTRUKČNÍ HRANOLY

Zdroj: Bigstock.com

Položení srubového obkladu

Po ukotvení nosné konstrukce můžete začít se samotným profilem. Srubový profil můžete ukotvit dvěma způsoby:

  1. viditelným,
  2. skrytým.

Při viditelném způsobu jsou použity šrouby z nerezové oceli. U skrytého způsobu jde o kotvení do pera pomocí hřebíků.

Montáž dřevěného obkladu probíhá jednoduše – funguje na principu perodrážky.

  •  Začněte zdola. První desku manuálně připevněte k hranolovému podkladu.
  • Pomocí vodováhy se ujistěte, zda je ve vodorovné poloze, a pevně ji zafixujte. Tento krok je mimořádně důležitý, protože na první desce bude záviset estetičnost a funkčnost celého profilu.
  • Následně zasouvejte desky jednu do druhé – pero do drážky – dokud nepokryjete celý povrch.
  • V případě, že je poslední deska příliš široká, k jejímu zarovnání použijte pilu. Na závěr zafixujte horní a spodní část lištou. A profil je hotový!

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz