Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Jak využít staré dřevo v interiéru?

Unikátní vlastnosti a vzhled starého dřeva jsou nenahraditelné. Při jeho opětovném využití v interiéru přitom nejde jen o ochranu životního prostředí. Každý kus je jedinečný a má své místo v interiérovém designu různých stylů. Co všechno můžete z takového dřeva vyrobit?

Vdechněte starému dřevu nový život

Starým můžeme nazývat takové dřevo, kterému je alespoň 60 až 100 let. Řada dřevin však díky správné péči vydrží i déle. Vůbec přitom nemusí jít o vzácné kusy z historických staveb. Dřevo se často získává ze zbořených stodol či z rekonstrukcí starých střech a staveb.

Zdroj: Pexels.com

Pro zpestření vaší domácnosti však nic bourat nemusíte. Staré dřevo si můžete koupit také online od profesionálních prodejců. Je odborně zpracováno a nevyžaduje žádnou další chemickou úpravu. Navíc má spoustu barev, což přispívá k jeho jedinečnému vzhledu.

Nemusíte se starat ani o staré hřebíky a jiná poškození. Opotřebování, praskliny a chodbičky po červotočích dřevu dodají nezaměnitelný vzhled. Je však třeba dbát na jeho kvalitu. Časem by se vám staré dřevo mohlo v interiéru rozpadnout, případně by se z něj rozšířili různí dřevokazní škůdci. Pokud máte dřevo z jiného zdroje než od prodejce, neopomeňte na jeho pečlivou přípravu.

Posuďte stav dřeva

Vždy pracujte jen s dobře vysušeným a uskladněným dřevem. Obvykle je třeba očistit jeho povrch a popřípadě jej pořádně umýt kartáčem a vlažnou vodou. Staré dřevo v naší nabídce je však důkladně opracováno, nemusíte jej tedy nijak upravovat ani mýt. Pokud jste narazili na části, které jsou příliš poškozené, šetrně je odstraňte ruční pilou. Pozor na hřebíky a další kovové spoje – vyjměte je.

Zdroj: Bigstock.com

Ohořelé části jsou v některých případech zajímavou součástí dřeva, musí se však jednat pouze o povrchové poškození. V případech, kdy bude dřevo muset snášet vyšší váhu, jej raději nepoužívejte. Tím myslíme zejména nábytek a různé stavby.

Je velmi pravděpodobné, že dřevo muselo po dlouhá léta čelit vrtochům počasí nebo škůdcům či plísním. Zkontrolujte jej pohledem a poklepáním a sledujte známky přítomnosti škodlivého hmyzu. Ten lze i slyšet, ale zaručeným důkazem je přibývající prach okolo dírek.

Jak ošetřit povrch dřeva v interiéru?

Naše obklady ze starého dřeva už nemusíte ošetřovat chemickými přípravky proti škůdcům, zárodkům hub a plísním. Použitím biocidní nebo impregnační vrstvy byste je mohli poškodit. Pro dřevo umístěné v interiéru nedoporučujeme ani použití olejové lazury či laku, protože to v interiéru není nutné. Navíc tím změníte barvu dřeva, které pak bude vypadat nepřirozeně.

Zdroj: Pixabay.com

Některé impregnační nátěry mění barvu dřeva. Ta je jednou z největších předností starého dřeva, ale pokud vám nevyhovuje, jednoduše ji změňte novým nátěrem. Po jeho zaschnutí ve dřevě vytmelte praskliny; i ty ale někteří nechávají v původním stavu.

Zdůrazněte nedokonalosti dřeva a využijte je ve svém interiéru. Někteří kutilové či prodejci nábytku vzhled starého dřeva dokonce imitují. K tomu stačí použít brusku s nylonovým nebo ocelovým kartáčem. Takto odstraníte i kousky cementu nebo vápna. Na menší plochu použijte takzvaný brusný mop. Ten jednoduše nasadíte na hlavici vrtačky.

Inspirujte se při využití starého dřeva

Staré dřevěné desky, trámy, hranoly, palety, nábytek, dveře nebo podlaha mají nenapodobitelnou kresbu. Ať už je využijete jakkoli, každý kousek bude mít svůj vlastní příběh. U sebe doma jimi vytvoříte příjemnou atmosféru a budete mít dobrý pocit z dobře vykonané práce. Staré dřevo v interiéru působí jako výjimečný designový doplněk.

Zdroj: Bigstock.com

1. Originální obklady

Dřevěné profily s perem a drážkou jsou v domácnostech častou volbou při obkládání stěn. Vytváří útulný pocit a působí příjemně na pohled i dotek. Ve většině případů je jejich kresba stejná a nevýrazná. Perodrážkový profil ze starého dřeva bývá kvalitně vyráběn z desek a hranolů starých stodol a střech. Jeho povrch je opracován kartáčováním, takže je možné jej okamžitě použít.

Takto upravené obklady ze starého dřeva můžete použít i jinak než na stěny. Dodávají se totiž i nalisované na biodesce. Díky tomu je s nimi jednodušší práce. To vám umožní montáž v blocích nebo výrobu zajímavého nábytku či dveří.

2. Poutavá knihovna

Oblíbeným využitím starého dřeva v interiéru jsou také knihovna a různé police. Výhodou je, že si je můžete přizpůsobit přesně podle svých představ. V kombinaci s knihami nebo dalšími předměty vytváří opravdu unikátní vzhled. Pokud nevíte, co dělat se starými dveřmi, použijte je jako zadní část knihovny.

Zdroj: Tatranskyprofil.eu

3. Houpačka a doplňky ze dveří

Dveře z pevného dřeva vám ještě poslouží jako houpačka, když na oba konce připevníte lano a zavěsíte je o pevnou konstrukci. Ze dveří však můžete vyrobit i lavičku nebo konferenční stolek, stejně jako originální čelo postele, na které můžete použít i staré desky či obklady. Vytvoříte si tak originální dřevěný nábytek do svého domova.

4. Dřevěné zrcadlo a lampy

Staré dřevo vám poslouží také při výrobě zajímavých doplňků, jako jsou například dřevěné rámy zrcadel, obrazů nebo fotografií. Dřevěné hranoly můžete zavěsit na strop nebo na zeď a připevnit na ně světla. Pokud se vám poštěstilo najít i nějaké staré kovové náčiní či jiné předměty, vyzkoušejte je nějak zakomponovat.

Garancia najlepšej ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz