Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Proč dbáme na sušení dřeva a jak mu to pomůže?

Sušení dřeva je nutné pro jeho celkovou kvalitu a trvanlivost konečného produktu. Dbáme na to, abyste si u nás koupili zboží s dlouhou životností a neměli s ním práci navíc. Přečtěte si, co se u nás děje se dřevem předtím, než se dostane k vám domů.


Sušení dřeva je důležité

Při sušení dřeva se odstraní přebytečná vlhkost, která dočasně zvyšuje objem dřeva. Sušení dřeva i používání suchého vstupního materiálu při výrobě dřevěných profilů, jako jsou tatranský profil, srubový profil či palubky, jsou velmi důležité pro výslednou kvalitu a životnost. Dřevo je po procesu sušení méně náchylné k praskání, pnutí a kroucení, přičemž jeho póry zůstávají otevřené.

Důkladným vysušením dřeva se také snižuje riziko tzv. rozsušení a praskání profilů po montáži. V dřevěném obkladu nebo podlaze, která není dostatečně suchá, mohou po určité době vzniknout nechtěné mezery, které se těžko odstraňují.

Jak sušíme naše dřevo?

Naše firma používá moderní způsob – kondenzační sušičku na dřevo. Kondenzační sušení řeziva patří mezi nejpřirozenější způsoby nuceného sušení. Dřevo v takové sušičce necháváme při stálé teplotě okolo 40–50 stupňů Celsia většinou čtyři až osm dní. Délka sušení samozřejmě závisí na materiálu a požadované zbytkové vlhkosti.

Na vlhkosti záleží

Správnou zbytkovou vlhkost určujeme podle toho, k čemu má dřevo nakonec sloužit. Zjišťujeme ji snadno pomocí senzorů zapíchnutých ve dřevě. Palubovky nebo tatranský profil určený do interiéru sušíme na 10–13 % zbytkové vlhkosti. Pokud je dřevěný profil určen do exteriéru, jako například v případě srubových palubek, snižujeme jeho vlhkost na 14–16 %.

Po vysušení dřeva na správnou hodnotu sušičku otevřeme a necháme dřevo vychladnout a stabilizovat. Už po pár hodinách můžeme usušené dřevo zpracovat do požadovaného typu dřevěného profilu a uskladnit.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz