Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Jak na renovaci dřevěné podlahy?

Přemýšlíte nad výměnou nebo opravou staré dřevěné podlahy? Připravte se na hromadu práce. Sepsali jsme, na co všechno je třeba při výměně podlahy myslet, jaký podklad pod ni zvolit a jak postupovat, pokud to chcete udělat svépomocí.

Co zkontrolovat, než se rozhodnete pro výměnu staré dřevěné podlahy za novou?

Každou dřevěnou podlahu byste měli předtím, než se ji rozhodnete zcela vyměnit, zkontrolovat. Výměna staré dřevěné podlahy je totiž náročný a ne nejlevnější proces. I proto se mnoho lidí uchýlí pouze k renovaci dřevěné podlahy, případně k úpravě podkladu a opětovnému položení.

Při hodnocení podlahy se zaměřte hlavně na její stáří, vzhled, stav podkladu a izolaci podlahy. Pokud jste prvním majitelem bytu či domu, kde je položena, měli byste stav podlahy znát, aniž abyste ji rozebírali. Pokud jste ale nemovitost zdědili či koupili po někom jiném, nebo si zkrátka chcete být naprosto jisti, část podlahy rozeberte.

Potom zhodnoťte, jak velké jsou spáry mezi jednotlivými kousky, jak moc je poškozena vrchní vrstva, jestli:

 • v podlaze nejsou velké pukliny,
 • příliš nevrže,
 • neposouvá se
 • ani není někde vydutá.

Rovněž zkontrolujte, zda v ní nejsou dírky nebo „cestičky“ od dřevokazného hmyzu. Škůdce odhalíte i podle typického zvuku, který vydávají při „žvýkání“ dřeva.

Kdy určitě výměnu či opravu staré dřevěné podlahy neodkládat?

Když není podlaha ani podklad příliš poškozený, stačí obrousit jejich povrch, odstranit starý lak a nanést novou vrstvu. Pokud jsou ale v podlaze škůdci, je plesnivá nebo vlhne, je třeba ji vyměnit. Dřevokazné houby a dřevokazný hmyz se šíří skutečně snadno a rychle. Při výměně staré dřevěné podlahy tedy postupujte opatrně a snažte se ji odstranit za minimální prašnosti.

Rekonstrukci se nevyhnete ani v případě výrazně zničeného nebo nevhodného podkladu. Nejvíc problémů dělá nekvalitní škvára a škvárobeton. Při pokládce pak nezapomeňte na kvalitní izolaci podlahy.

Vyplatí se nová dřevěná podlaha?

Přemýšlíte, zda při výměně staré dřevěné podlahy opět sáhnout po dřevě? Přestože je podlaha ze dřeva oproti laminátové dražší a vyžaduje větší péči, žádný jiný materiál není přirozeně tak měkký a teplý. Dřevo váš domov zútulní a vytvoří jedinečnou atmosféru.

Hledáte kvalitní dřevěnou podlahu za příznivou cenu? Vyberte si z naší široké nabídky.

Zdroj: Bigstock.com

Jaký podklad pod dřevěnou podlahu vybrat?

 • Beton

První možnost je odstranit původní podklad a provést betonový potěr. Je to však časově náročné a při realizaci je nutné počítat minimálně s měsícem čekání, než bude možné novou dřevěnou podlahu položit. Beton totiž musí úplně vyschnout. Navíc čím silnější vrstva, tím delší čekání. Je třeba počítat s tím, že beton schne rychlostí asi 1 mm za den.

 • Keramzit nebo makadam

Druhá a mnohem rychlejší možnost je suchý zásyp keramzitem (keramické kamenivo) nebo makadamem (křemičitý písek). Jedná se o dražší alternativu, která však nevyžaduje technologické přestávky a mokré procesy.

Keramické kamenivo má velmi nízkou objemovou hmotnost a může se použít i u starších staveb, kde je menší nosnost podkladu. Před použitím obou posypů je však třeba důkladně očistit původní podklad. Doporučená výška podsypu z keramzitu nebo makadamu je alespoň 20 mm, přičemž horní hranice je neomezená.

Zdroj: Bigstock.com

Co budete potřebovat k výměně staré dřevěné podlahy za novou dřevěnou palubovku?

Materiál:

 • podlaha,
 • vysušené a zarovnané dřevěné hranoly (nejlépe smrkové),
 • mořidlo,
 • šroubky,
 • netkaná textilie,
 • minerální izolace,
 • voskový olej.

Nářadí:

 • vodováha,
 • aku šroubovák,
 • podlahový stahovák,
 • štětec,
 • ruční pilka.

Na co si dát při úplné renovaci dřevěné podlahy pozor?

Podlahové desky musíte nechat v místnosti, ve které později budou tvořit podlahu, aklimatizovat alespoň 14 dní. Klidně i déle, nic tím nezkazíte. Celková doba závisí na druhu dřeva a vlhkosti v prostoru. Nikdy je ale nepokládejte hned po rozbalení.

Jak postupovat při výměně staré dřevěné podlahy?

1. Připravte si podklad

Aby vám výměna staré dřevěné podlahy za novou šla od ruky, nepodceňte přípravu podkladu. Nejlepší je mít již odkopané, odvětrané a keramzitem nebo makadamem vysypané základy. Zarovnaný povrch pak přikryjte netkanou textilií.

2. Osaďte hranoly a izolaci

Předem namořené dřevěné hranoly rovnoměrně pokládejte podél celé místnosti. Vodováhou si ověřujte, že jsou v jedné rovině. Do mezer mezi nimi natlačte minerální izolaci. Pokud někde odstává, seřízněte ji.

3. Začněte s pokládáním podlahy

Po rovnoměrném položení hranolů i izolace se můžete pustit do pokládání podlahy. Každou desku postupně přišroubujte k hranolu dvěma šrouby. Desky umisťujte natěsno k sobě a stahujte podlahovým stahovákem.

Nezapomeňte, že mezi stěnou a podlahou musí zůstat mezera. V podélném směru má být velká alespoň 5 mm, v příčném 10 až 15 mm.

4. Natřete podlahu voskovým olejem a osaďte lišty

Hotovou podlahu dvakrát natřete kvalitním voskovým olejem. Potom vám zbývá už jen osadit lišty. Ty můžete pořídit hotové, nebo si je vyrobit ze zbytkového materiálu či stejného dřeva, z jakého je podlaha.

Pokud v místnosti nemáte rovné stěny a lišty vám nesedí, zkuste je vyměnit za pružnou výplň z podlahového silikonu.

Jak zabránit předčasné výměně dřevěné podlahy?

Abyste se vyhnuli opětovné výměně dřevěné podlahy, je třeba o ni pravidelně pečovat. Měli byste ji pravidelně, ale šetrně čistit, používat ochranné prostředky, hned opravovat drobná poškození (například tmelem) a přehnaně ji nemáčet. Potom vám bude bez problémů sloužit dlouhá léta.

Záruka nejlepší ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz