Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Stylová postel z palet: Jak ji vyrobit?

Nábytek z palet i různé další dřevěné výrobky do domácnosti jsou v posledních letech velmi populární. A vlastnoručně postavená postel z palet je skvělým způsobem, jak ušetřit peníze a získat jedinečný kus nábytku. Se základními pomůckami a trochou zručnosti to zvládne opravdu každý. Navíc si ji můžete snadno přizpůsobit podle svých představ a požadavků.

Jak velká může paletová postel být?

Jednou z výhod postele z palet je, že si můžete přesně určit její velikost. Ta se může odvíjet od velikosti samotných palet a jejich uložení, případně je můžete opilovat. Standardní rozměry palet vyrobených podle evropských norem jsou 120 × 80 cm. Například spojením čtyř kusů získáte manželskou postel vhodnou pro matraci o běžné velikosti 160 × 200 cm. Na jejím konci vám tak vznikne přibližně 40 cm velký odkládací prostor.

Zdroj: Vlastní tvorba

Jedná se o častou volbu při výběru postele z palet. Další možností je vytvoření „king size“ postele, na kterou položíte větší matraci o rozměrech 180 × 200 cm nebo 200 × 200 cm. Použitím šesti palet postavíte paletové letiště s dostatkem místa pro každého. I zde vám u nohou zůstane mezera, ale také 20 cm na každé straně, nebo 40 cm na jedné straně – tato část výborně poslouží jako noční stolek.

Zdroj: Vlastní výroba

Zapomenout nesmíme ani na postel pro jednoho nebo pro dítě. Matrace seženete v různých rozměrech o šířce 80 až 100 cm a délce 190 nebo 200 cm. Rozhodujícím je hlavně kýžený komfort. Dětskou postel můžete vyrobit například uložením dvou palet na šířku 80 cm, čímž získáte délku 240 cm. Prostor navíc opět poslouží jako odkládací prostor, případně pro připevnění poliček či skříňky. Nebo jednu z palet opilujte na požadovanou délku.

Zdroj: Vlastní tvorba

Výška jedné palety je zhruba 15 cm, přičemž matrace mají přibližně 15 až 20 cm. Postel z palet je tedy poměrně nízká, ale přidáním dalších „podlaží“ ji snadno zvýšíte. Pokud si na to troufáte, připevněte k ní nohy z dřevěných hranolů, kterými ji zvýšíte. Předtím než se dostaneme k pracovnímu postupu, je důležitý správný výběr a úprava europalet.

Jak palety vybrat a kde je koupit?

Aby vám paletová postel sloužila co nejdéle, dejte si na nákupu palet záležet. Sehnat se dá několik druhů o různých velikostech, my však doporučujeme použít originální europalety. Poznáte je podle vypáleného označení EUR nebo EPAL. Podléhají normám Evropské unie, a proto mají vždy přesné rozměry (120 × 80 cm). Také jsou kvalitnější a odolnější. Každá z nich váží 20 až 25 kilo.

Zdroj: Bigstock.com

Označení EUR nebo EPAL značí zkratku pro asociaci zajišťující jejich kvalitu (the European Pallet Association). Palety s touto značkou nesmí být vyrobeny ze dřeva, které je chemicky upravované. Ochranu proti škůdcům lze provést pouze tepelnou úpravou. Při kontrole musí být bez známek poškození nebo plísně a mít maximální vlhkost 22 %. Díky těmto přísným standardům vám výrobky z palet při správné péči vydrží a budou dlouho sloužit.

Jak poznat pravé europalety?

Na trhu existuje řada falešných palet, které jsou nekvalitní, či dokonce nebezpečné. Originální europalety poznáte například podle zkosených hran a všech částí spojených hřebíky (konkrétně jich je 78). Také byste na nich měli najít označení země (jako například SK nebo HU) a číselný kód ve formátu 000–0–00, který označuje výrobce.

Zdroj: Bigstock.com

Je třeba palety na postel opracovat?

Ačkoli jsou pravé europalety na přítomnost škůdců nebo plísní kontrolovány, při nákupu používaných palet přesto dbejte zvýšené opatrnosti. Jelikož nejsou nijak chemicky ošetřovány, nesprávným skladováním se mohly poškodit.

Výroba palet – Zdroj: Bigstock.com

Pokud je ale dřevo na pohled v pořádku a bez příliš velkých prasklin nebo dalších známek poškození, nemusíte se opracováním dřeva zabývat. Originální europalety by také neměly obsahovat žádné vyčnívající části. Na paletách se však mohou nacházet spony, kterými se na ně ve skladech připevňovaly papíry.

Obrušováním palet hoblíkem nebo bruskou si přidáte práci, vaše postel však bude příjemná na dotek. Broušení povrchu doporučujeme i v případě, že jej plánujete natřít barvou. Při ošetření olejem nebo voskem to není nutné, ale pokud povrch nejprve přejedete hrubým smirkovým papírem, získáte lepší výsledek.

Zdroj: Bigstock.com

Postup výroby postele z palet

Postele z palet jsou trendy součástí ložnice. Množství palet, které budete potřebovat, závisí na typu postele a její požadované výšce. Jednoduchou manželskou postel o rozměrech 160 × 240 cm složíte například již ze 4 palet. Pro větší „king size“ verzi jich budete na jednu „vrstvu“ potřebovat 6.

Na paletovou postel pro jednoho vám postačí 2 nebo 3 palety, opět dle požadované šířky. Pokud vám nevyhovuje nízká postel, naskládejte na sebe 2 až 3 úrovně palet. Počítejte však také s jejich vysokou hmotností – při stěhování bude při takovém množství palet lepší postel rozebrat.

Zdroj: Bigstock.com

Co pro stavbu postele z palet budete potřebovat?

  • palety
  • elektrický šroubovák
  • šrouby (dle potřeby)
  • hoblík, brusku nebo smirkový papír
  • pilu
  • barvu, lak nebo vosk
  • ochranné vložky pod palety

Příprava na postele z palet

1. Jako první krok si připravte potřebný počet palet, které pečlivě zkontrolujte. Všechny vyčnívající hřebíky vyjměte nebo zatlučte. Rovněž odstraňte větší třísky. Prasklé palety nepoužívejte.

2. Chcete-li je ošetřit přípravkem proti škůdcům, obruste je a jednotlivé vrstvy nanášejte podle pokynů na obalu přípravku. Dělejte to však v dobře větrané místnosti a každou vrstvu nechte pořádně vyschnout.

3. Jako účinná ochrana poslouží i ošetření lazurou, voskem nebo bezbarvým lakem. Pokud chcete postel natřít barvou, udělejte to až po ošetření povrchu. Dřevo by jinak barvou příliš nasáklo.

4. Dřevo účinně ochráníte i opalováním, kterým vytvoříte i zajímavý vzhled. Aby byly všechny části opáleny rovnoměrně, dělejte to při bezvětří. Postačí vám hořák napojený na plynovou láhev, případně s kartušovou náplní. Opálené dřevo následně ošetřete voskem.

5. Palety přichystejte na místo, kde bude postel. Dejte pod ně koberec nebo na spodní části připevněte ochranné podložky, abyste nepoškodili podlahu.

Zdroj: Bigstock.com

Montáž postele z palet

1. Palety jsou dostatečně těžké na to, aby se po jejich umístění již nepohnuly z místa. Pro snazší manipulaci a lepší stabilitu je můžete sešroubovat.

2. Vyberte si dostatečně dlouhé šrouby, které provrtají obě desky sousedících palet. Zarovnejte jejich strany tak, abyste měli jistotu, že nebudou přečnívat.

3. Elektrickým šroubovákem palety spojte na místech v blízkosti jejich rohů. Na každém konci postačí jeden šroub.

4. Otevřené okraje postele vám poslouží jako extra odkládací prostor, také však přispívají k větrání matrace. Pro dosažení masivního vzhledu postele je pobijte dřevěnými prkny, které natřete olejem nebo barvou.

5. Jako noční stolek nebo odkládací prostor použijte paletu navíc, kterou oříznete na požadovanou velikost. Také z ní lze vytvořit čelo postele, na které připevníte OSB desku či lepenku.

6. Za postelí se bude na zdi skvěle vyjímat dřevěný obklad. Tak dotvoříte celkovou atmosféru v místnosti, přičemž máte na výběr z více druhů dřevin, například sibiřský smrk nebo sibiřskou borovici.

Zdroj: Bigstock.com

Doplňky k postelím z palet

Při výběru matrace myslete zejména na tvrdost palet, které nejsou ve srovnání s roštem vůbec pružné. Vhodná je například matrace s vyšším jádrem, nechte si však poradit od odborného prodejce. Jedná se o investici do kvalitního spánku a vašeho zdraví, na čemž byste neměli příliš šetřit.

Postele z palet lze jednoduše doplnit svítidly. Použijte například LED pásky, které jsou napájeny z baterie nebo elektrické sítě. Dnes se vyrábí několik druhů osvětlení, která lze ovládat přes mobilní aplikaci nebo nastavovat jejich intenzitu a barvu.

Matraci klidně položte přímo na palety, pokud jste je však nebrousili a bojíte se poškození matrace, překryjte palety dekou. Dostatečně velká deka nebo prostěradlo zároveň zakryje volný prostor na paletách. Konečný vzhled své nové postele z palet dotvoříte dekoračními polštáři, lampami nebo knihami.

Garancia najlepšej ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz