Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Tvrdost dřeva: Co všechno potřebujete vědět

O tom, že v přírodě rostou tvrdší a měkčí dřeviny, se učíme už na základní škole. Problematika tvrdosti dřeva je však daleko širší a zajímavější. Připravili jsme pro vás ty nejdůležitější informace, které vás můžou zajímat.


Na světě existuje více než 60 000 druhů stromů, přičemž podle Mezinárodní organizace botanických zahrad jich v celosvětovém seznamu každoročně přibude přes 2 000. V Česku přitom roste „jen“ zlomek tohoto ohromného čísla: přibližně 90 původních druhů.

Každý typ dřeviny má jedinečnou buněčnou strukturu, která určuje, jak se dané dřevo chová v různých podmínkách a jaké je jeho nejlepší využití. Jednou z mechanických vlastností dřeva je stupeň tvrdosti. Jedná se o fyzikální veličinu, která vyjadřuje, jak je dřevo schopno odolávat vniknutí cizího tělesa do jeho struktury.

Jak se měří tvrdost dřeva

K měření tvrdosti dřeva se používají dvě metody – Janka a podle Brinella. Nejčastěji se využívá metoda Janka, která je pojmenována po výzkumníkovi Gabrielu Jankovi.

Do dřeva se postupně vtlačuje ocelová kulička o průměru 11,28 mm až do chvíle, kdy je do povrchu vnořena polovina jejího průměru. Síla, kterou bylo nutno vynaložit na zatlačení této kuličky do struktury dřeva, je výsledná hodnota jeho tvrdosti udávaná v MPa (megapascal) nebo v kg/cm2 (kilogram na metr čtvereční).

Tabulka tvrdosti dřeva

Tvrdost v kg/cm2Druh dřeva
1. 0 – 350 kg/cm2 (velmi měkké dřevo)
smrk, borovice, jedle, lípa
2. 351 – 500 kg/cm2 (měkké dřevo)
bříza, olše, teak
3. 501 – 650 kg/cm2 (středně tvrdé dřevo)
kaštan jedlý, líska
4. 651 – 1000 kg/cm2 (tvrdé dřevo)
dub, javor, ořech, třešeň, buk, akát, tis
5. 1001 – 1500 kg/cm2 (velmi tvrdé dřevo)
dřín, zimostráz
6. nad 1501 kg/cm2 (neobyčejně tvrdé dřevo)
eben, massaranduba

Nejměkčí a nejtvrdší dřevo v Česku

V České republice nejtvrdší dřeviny světa nerostou. V našich zeměpisných šířkách najdete jen dřevo s maximálním stupněm tvrdosti 4 – tvrdé dřevo. Nejtvrdší dřevo v Česku má akát, nejměkčím dřevem je borovice.

Zajímavostí je, že tvrdost jednoho typu dřeviny se může v různých klimatických podmínkách měnit – nejvýznamnější faktor, který ji ovlivňuje, je vlhkost. Nejtvrdším dřevem na světě je proto pravděpodobně guajakové dřevo rostoucí v deštných pralesích Jižní Ameriky.

K čemu se využívají různé druhy dřeva podle tvrdosti?

Tvrdost dřeva je významným ukazatelem toho, jaké je jeho nejlepší využití. Při vytápění například platí, že při zapalování a rozdělávání ohně je nejlepší měkké dřevo, které rychle hoří a odlétávají z něj jiskry. Nedoporučuje se ale při vaření nebo opékání, protože jídlo zaudí, což může strávníkům způsobovat žaludeční problémy. Tvrdé dřevo je zase výhřevnější, takže je vhodné jak k udržování ohně, tak k vaření.

Ve stavebnictví se nejčastěji používají smrk a borovice, které patří k měkčím druhům dřeva. Je to proto, že tyto dřeviny jsou pružné, snadno se opracovávají a zároveň jsou pevné a houževnaté. Borovicové dřevo dobře snáší vlhké venkovní prostředí a snese větší zatížení, proto je borovice oblíbeným materiálem mimo jiné na výrobu palubek, terasových prken, obložení a dalších.


K výrobě tatranských profilů, podlah či teras nejčastěji používáme slovenský i severský smrk. Jde o materiál, který se dobře řeže a opracovává a následně se také snadno moří, natírá či barví. Při výrobě palubek a dalších produktů však používáme několikero druhů smrku, stejně jako i jiné dřeviny.

Garancia najlepšej ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz