Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Lazura na dřevo: Co to je a jak s ní pracovat?

Vzhled a životnost dřevěných staveb, altánků či venkovního nábytku ohrožuje škodlivé UV záření, stejně jako dřevokazný hmyz a houby, které způsobují například hnilobu a plísně. Abyste se poškození vyhnuli, měli byste pravidelně používat lazuru na dřevo. Zjistěte, o jaký nátěr se jedná, jakou lazuru na dřevo vybrat a jak s ní pracovat.

Co je lazura na dřevo?

Lazura na dřevo je typem účinného nátěru, který dřevo chrání před nepříznivými vlivy počasí, mastnotou a mechanickým poškozením. Je spíše poloprůsvitná a zanechává na dřevě jen jemnou barvu. Kvalitní lazura kromě ochrany také krásně „vykreslí“ a zdůrazní přirozenou strukturu dřeva.

Je vhodná pro použití v interiéru i exteriéru. Nejčastěji se lazurou natírá dřevěný nábytek, dřevěné ploty, přístřešky či pergoly.

Jaké vlastnosti má lazura na dřevo?

Lazury na dřevo jsou paropropustné a odolné vůči jemným chemickým čistícím prostředkům. Rovněž se snadno renovují a nanášejí. Pokud chcete svému dřevu prodloužit životnost, měli byste jej lazurovat pravidelně. V exteriéru, kde je vystaveno slunečnímu záření a dalším vlivům počasí, by lazurování mělo probíhat častěji.

Jaké lazury si můžete vybrat?

Existuje několik druhů lazur na dřevo v různých barevných provedeních. Základní rozdělení je na silnovrstvou a tenkovrstvou lazuru. Silnovrstvá (či také hrubovrstvá lazura) se do dřeva vpíjí pomaleji a v menší míře. Na povrchu dřeva tak vytváří lakovou vrstvu. Pokud na dřevě již máte příliš tmavý lak, můžete naopak použít zesvětlovací lazuru.

Tenkovrstvá lazura je zase vhodnější na méně suché dřevo. Kromě toho, že snese větší vlhkost, dokáže také více zvýraznit strukturu dřeva.

Nemusíte se bát, že pro váš zahradní domek či terasu neseženete lazuru na dřevo ve vhodné barvě. Kromě klasických odstínů jsou běžně dostupné i lazury v barvě dubového či třešňového dřeva a také různé ebenové, švestkové nebo mahagonové odstíny. Snadno tak najdete barvu lazury na dřevo ladící s dalšími prvky vašeho exteriéru či interiéru.

Jaký je rozdíl mezi lazurou na dřevo, lakem a krycím nátěrem?

Kromě chemického složení se liší hlavně tím, jak dřevo vypadá po jejich nanesení.

Pokud lazuru natřete v tenké vrstvě, vpije se do dřeva, a tak nezmění jeho vzhled. Přirozená struktura naopak ještě více vynikne. Naopak lak na dřevě vytvoří novou vrstvu – ochranný potah. Struktura se tak ztratí. Barva dřeva se ale změnit nemusí, použijete-li bezbarvý lak.

U lazury na dřevo a u barevného krycího nátěru je rozdíl nejvýraznější. Krycí barva povrch obarví úplně, přirozeného vzhledu jí nedocílíte. Také není paropropustná a pokud byste chtěli nátěr dodatečně opravit nebo obnovit, je to složitější. Barevné nátěry však můžete ocenit u dřeva, které je poničeno (méně vzhledné) a jeho přirozená struktura se vám nelíbí.

Lazura na dřevo ve srovnání s lakem také méně hodí do exteriéru. Pokud jí třeba v tenké vrstvě natřete plot, nevydrží vám pěkný tak dlouho, jako kdybyste jej nalakovali. Stále ji však můžete použít, jen musíte nátěr zopakovat častěji. Je to však stále méně pracné, než kdybyste se chtěli zbavit starého laku. Ten je třeba z povrchu před opětovným nanesením úplně odstranit. Plot byste tak museli obrousit nebo lak seškrábat ocelovým kartáčem.

Lazura není ideální volbou ani na dřevěnou podlahu, jelikož není dostatečně odolná proti otěru.

Jak správně lakovat a lazurovat dřevo?

 • Pokud máte starší, už lakovaný nábytek, musíte nejprve odstranit vrstvy starých barev. Můžete například nanést vrstvu odstraňovače nátěrů. Jestliže jste zručnější, můžete použít i horkovzdušnou pistoli nebo brusku, případně ocelový kartáč.
 • Použijete-li odstraňovač nátěrů, po vsáknutí veškerou barvu odstraňte malířskou špachtlí.
 • Pokud se chystáte lakovat ještě neopracované dřevo, bude lepší, když ho nejdřív obrousíte.
 • Potom jej pořádně vyčistěte, aby na něm nezůstal prach nebo jiné nečistoty.
 • Dřevo byste měli nejprve natřít vrstvou základní nátěrové barvy a teprve poté nanést samotný lak.
 • Po tomto kroku se můžete pustit do lazurování. Lazuru na dřevo naneste v tenké vrstvě dlouhými tahy štětce a nechte uschnout.
 • Povrch ještě jednou přebruste jemným brusným papírem a poté ve směru vláken natřete další vrstvou lazury.

Je třeba dřevo před lazurováním impregnovat?

Pokud chcete použít lazuru v exteriéru nebo ve vlhkých prostorách, můžete dřevo předem naimpregnovat. Pro impregnaci lze koupit speciální řídký nátěr, který obsahuje směs biocidů – fungicidy a insekticidy. Jedná se o chemické látky, které dřevo ochrání před dřevokaznými škůdci a plísní.

Pokud se pustíte do impregnování, nátěr nanášejte venku nebo ve velmi dobře větraných prostorách. S venkovním nátěrem na dřevo nešetřete, aby se dostal co nejhlouběji do dřeva.

Praktické rady, jak správně nanášet lazuru na dřevo

 • Jelikož lazurou se může jemně změnit barva dřeva, měli byste si na skrytém místě daného kusu nábytku či objektu udělat zkušební nátěr.
 • Silnovrstvá lazura na dřevo by se neměla používat bez tenkovrstvé, která vytvoří základní nátěr.
 • Silnovrstvá lazura se také využívá spíše na rozměrově stálé prvky. Například na okenice, dveře, okna či obložení domu. Tento typ lazury i krycí barvy je lepší použít jen na dokonale suché dřevo. Pokud silnovrstvou lazuru nebo krycí barvu natřete na dřevo, které je vlhké, bude se loupat.
 • Lazuru nenanášejte na příliš silném slunci ani během vlhkého rána, kdy padá rosa. Může se tím změnit odstín, lazura se může do dřeva slabě vsáknout nebo se na povrchu mohou objevit skvrny.
 • Ať už zvolíte lazuru na vodní bázi hodící se na dřevo v interiéru, nebo vsadíte na olejovou lazuru na dřevo vhodnější pro venkovní použití, vždy používejte co nejkvalitnější produkt.

V naší nabídce naleznete například tuto:

EXTERIÉROVÁ OLEJOVÁ LAZURA SAICOS HOLZ-LASUR

Garancia najlepšej ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz