Užitečné tipy a triky: Jak postavit zahradní domek?
Máte na zahradě několik nevyužitých metrů čtverečních, příliš mnoho nářadí nebo věcí na uskladnění a chtěli byste místo, kam je můžete pohodlně a bez obav o jejich stav uložit? Řešení je jednoduché, alespoň v případě, že máte šikovné ruce. Postavte si zahradní domek!
Stavbě zahradního domku předchází pečlivé měření
Každému projektu předchází příprava a v případě stavby zahradního domku svépomocí tomu není jinak. Vyberte si na svém pozemku vhodné místo. Myslete na více faktorů:
- rovnost terénu,
- typ půdy,
- vzdálenost od elektrického vedení či vody.
Toto je základ, na který byste při výběru vhodného místa měli myslet. Záleží samozřejmě na vás a vašich požadavcích. Pokud v zahradním domku nepotřebujete vodu nebo elektřinu, můžete tento faktor rovnou škrtnout. Stále je však podstatný terén, který si proto prověřte. Pokud je půda dostatečně tvrdá a nehrozí, že by se pod váhou domku nerovnoměrně propadala, místo je vhodné ke stavbě. To ale neznamená, že byste měli základy svého nového domku ignorovat.
Návod na stavbu zahradní domku krok za krokem
Přece nechcete, aby se váš dřevěný zahradní domek v důsledku nerovnoměrného zatížení podlahy rozpadl, naštípl nebo jinak poškodil. Musíte proto myslet na stabilní základy, které poslouží jako pevný podklad. Nejlepší volbou je po výměře stavebního místa plochu vybetonovat. Pokud však z nějakého důvodu betonovat nechcete, můžete využít například dřevěnou platformu osazenou na zemních šroubech. Výhodou je, že nemusíte čekat na hezké počasí a podobné základy zhotovíte téměř kdykoli.
Mírná spodní izolace domku neuškodí
Ať už jste se rozhodli pro jakýkoli typ základů, v téměř každém případě můžete použít jednoduchou „tepelnou izolaci“. V uvozovkách je proto, že nejde o skutečnou izolaci za pomoci běžně používaných polystyrenů – vše, co potřebujete, je odsadit domek od země tak, aby se nedotýkal chladného podkladu. Využijte několik hranolů, které poslouží nejen k odsazení, ale i k uchycení samotného zahradního domku.
Hranoly můžete po obvodu uzavřít dřevěnými lištami, aby mezi nimi neprofukoval vítr. Vhodné je prostor mezi domkem a zemí vyplnit zbytkovým materiálem. Můžete použít třeba piliny, ale také molitan. Spodní desku, na které bude zahradní domek, případně můžete obít skleněnou vatou.
Cílem takové izolace není učinit zahradní domek obyvatelným za každého ročního období, na to byste potřebovali efektivnější izolaci stěn, nejen podlahy. Pokud však na podlaze chcete skladovat věci či materiál, na který může mít mráz vliv, a to je téměř všechno, pak tyto tipy na izolaci neignorujte. Po tuhé zimě byste mohli litovat, že jste na izolaci nemysleli dříve.
Použijte na stavbu zahradního domku kvalitní materiál
Zahradní domek určitě nechcete každý rok měnit, přestavovat či opravovat, a proto vám doporučujeme vybrat si kvalitní materiál, který snese podmínky vaší lokality. Velmi oblíbené materiály na stavbu kompaktních zahradních domků jsou různé typy tatranských profilů, které mají široké použití. Kromě obyčejného tatranského profilu jsou k dispozici například i palubky s pevnou duší.
Pokud chcete svůj zahradní domek skutečně vyšperkovat, přidat k němu i terásku nebo letní kuchyňku, můžete využít další zajímavý materiál – terasovou podlahu. Tento dřevěný profil je typický svými drážkami, díky kterým má jako podlahový materiál protiskluzové vlastnosti a velmi snadno se čistí nebo ošetřuje.
Možná máte na stavbu svého zahradního domku snížený rozpočet. V tom případě můžete sáhnout po profilech nižší jakosti, jejichž cena je však více než přijatelná, případně si můžete vybrat palubky na zahradní domek či další z materiálů za zvýhodněné ceny.
Nezapomeňte ani na ostatní příslušenství, s jehož pomocí budete svůj zahradní domek dokončovat nebo které vám přijde vhod v jiných fázích projektu. Určitě do něj patří ukončovací lišty, kterými můžete zakrýt případné skuliny, ale také duše mezi obklad, se kterými upravíte vzhled jednotlivých profilů. Samozřejmostí jsou pak kvalitní podkladové latě, které vám poslouží už na začátku stavby.
Zákony se týkají i zahradních domků
Ačkoli pozemek, na kterém chcete svůj zahradní domek postavit, vlastníte, stále se vám může do cesty postavit zákon. Přestože se problémy nemusí vyskytnout hned, stačí, aby si některý z vašich sousedů stavby všiml a nahlásil ji na příslušném úřadu. Proto vám doporučujeme připravit se na všechny eventuality a pojistit se pro případ, že by váš praktický zahradní domek někomu vadil.
Nemusíte mít hned obavy. Pokud jste se na zahrádce nerozhodli postavit haciendu, podmínky nejsou vůbec přísné. Stavební povolení nepotřebujete v případě, že váš zahradní domek splňuje tato kritéria:
- jeho zastavěná plocha je menší než 25 metrů čtverečních,
- stavba nepřesahuje výšku 5 metrů,
- stavba je jednopatrová,
- zahradní domek se nenachází blíže než 2 metry od hranice pozemku,
- domek nebude sloužit k obchodním, podnikatelským nebo jiným než doplňkovým účelům.
Taková drobná stavba pro doplňkové účely je z pohledu zákona nekonfliktní a když dodržíte odstup od hranic pozemku, případně společných prostor, vyhnete se zbytečným oplétačkám s úřady i sousedy. Myslete však na to, že se zákon týkající se drobných staveb může kdykoli změnit, stejně jako se to děje u zákonů v jiných odvětvích. Ověřte si proto aktuální podmínky na nejbližším stavebním úřadě. Tak či tak však stavbu musíte ohlásit obci nebo městu, aby byla legální.
Teď už je to na vás: postavte si svůj zahradní domek
Dali jsme vám několik tipů ke stavbě zahradního domku, na které byste při realizaci měli myslet. Samotná stavba není náročná, ale člověk bez zkušeností může snadno opomenout některou ze základních věcí. Proto pokud si nejste jistí tím, že stavba proběhne bez komplikací, přizvěte si na pomoc šikovného mistra.
Na závěr vám ještě přinášíme inspiraci od našich zákazníků.