Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Pevné spoje bez lepení? Poradíme, jaké vruty do dřeva zvolit pro váš projekt

Při montáži skříní nebo přestavbě na vlastní pěst může být klíčovým krokem k úspěchu výběr správných spojovacích prvků do dřeva.

Ať už stavíte altán nebo zatím jen vybíráte materiál, v určitém bodě procesu se budete muset rozhodnout, jaké vruty do dřeva použijete. Abyste se vyhnuli poškození desek nebo tomu, že na konci práce budete mít několik typů vrutů, které nebudete potřebovat, přečtěte si, jaké typy vrutů si můžete vybrat a jak je co nejlépe využít.

Konstrukční vruty vs. tesařské hřebíky

Tesařské hřebíky byly a jsou nedílnou součástí práce se dřevem. Nejčastěji se používají u jednoduchých dřevěných konstrukcí. Nepředstavujte si však žádné dřevěné masivy. Používat byste je měli jen u menších dřevěných nábytků a spojů, které nejsou příliš namáhány. Použití tesařských hřebíků je vhodné také na hrany nebo konce dřevěných desek. U těch mohou nejen posílit spoje, ale i zabránit roztřepení dřeva.

Konstrukční vruty do dřeva by měly být vaší preferovanou volbou. Využijete je hlavně u konstrukcí, které by měly mít větší nosnost, například do konstrukčních dřevěných hranolů. Jsou navrženy tak, aby poskytovaly pevné a spolehlivé spojení – pro dřevo i další materiály. Použít je můžete také do kovu, plastu nebo betonu.

Zdroj: pexels.com / Asim Almanat

Proč používat konstrukční vruty?

Ve srovnání s jinými způsoby spojování vám při použití konstrukčních vrutů do dřeva nevznikne tolik odpadu. Kromě toho budete mít jistotu, že spoj bude přesně tam, kde jej potřebujete. Proč? Nemusíte v materiálech, na které upevňujete, předem vytvářet výřezy ani otvory. To samozřejmě nejen zjednodušuje, ale také urychluje jejich instalaci. Nemusíte čekat hodiny, než lepidlo zaschne.

Některé typy vrutů můžete jednoduše odmontovat a znovu použít, takže menší úprava nebo oprava není problém.

Univerzálnost konstrukčních vrutů a pevnost spoje z nich však dělají skvělou alternativu k méně spolehlivým tesařským hřebíkům.

Jaké typy konstrukčních vrutů do dřeva zvolit?

U tohoto typu vrutů existuje mnoho variant, které můžete použít. Liší se hned v několika ohledech. Při výběru musíte dbát na dřevo, do kterého bude vrut umístěn, ale i na to, zda bude viditelný nebo zda jej bude konstrukce zakrývat.

Z jakých konstrukčních vrutů do dřeva máte na výběr?

Vruty s talířovou hlavou

Talířová nebo plochá hlava vrutu je vhodnější, když je důležité rozložení tlaku, který bude konstrukce nést. Použijte je u materiálů nebo projektů, kde by mohlo přílišné „zahryznutí” vrutů do dřeva způsobit poškození.

Vruty do dřeva s talířovou hlavou poskytují širší plochu kontaktu se spojovaným materiálem. Právě díky široké hlavě se nebudou u dotažených spojů „zakousávat” do materiálu. To by vám mohlo způsobit problémy, zvlášť pokud je konstrukce, se kterou pracujete, vyrobena z měkkého dřeva. To byste mohli snadno poškodit ostrými hranami jiných typů vrutů.

Vruty s půlkulatou hlavou

Půlkulatá, respektive kulatá hlava vrutu je vhodnější pro práce, při kterých chcete spoj schovat do materiálu. Její tvar je uzpůsoben k tomu, aby vrut snadno a plynule pronikl do materiálu. Nevytváří v něm žádné zbytečně velké otvory nebo značky.

Vruty do dřeva s půlkulatou (kulatou) hlavou se stanou prakticky neviditelnými. Proto byste je měli používat zejména u projektů, kde by mohly být viditelné spoje rušivými z estetického hlediska.

Stejně jako s vruty s talířovou hlavou se při práci s tímto typem vrutů vyhnete rozštípnutí dřeva. Pokud spoj utáhnete příliš, vrut se jednoduše schová ve dřevě a neměl by materiál poškodit. Kromě toho je můžete použít také při spojování dřeva s jiným materiálem.

Zdroj: pexels.com / Karolina Grabowska

BSP vruty

Vruty, jejichž hlavu téměř nezpozorujete. Proč? Hlava vrutu je v tomto případě mimořádně malá, takže se hodí zejména pro montáž dřevěných lišt, kde chcete mít co možná nejméně výrazné spoje. Můžete je použít například i při pokládce dřevěných podlah, kde chcete co nejvíce zakrýt spoje.

BSP vruty se odlišují typem závitu a hrotem s vrtáčkem, což znamená, že se do materiálu snadno zasouvají i bez předvrtávání. Kromě dřeva je můžete použít i na obklady. Pokud vám tedy takové vruty po dokončení nějakého projektu zůstanou, určitě si je schovejte.

Jaké vruty zvolit pro práci podle typu dřeva?

Druh použitých vrutů do dřeva by se měl odvíjet hlavně od typu dřeva a délky samotného vrutu.

U měkkého dřeva, které se obvykle používá na terasové podlahy, byste měli vybírat pevnější vruty. Například dřevo ze smrku nebo borovice má tendenci je rychleji „absorbovat“. Proto je důležité, abyste si vybrali co nejpevnější a nejodolnější vruty.

Pokud je váš projekt z tvrdého dřeva, jako je dub nebo buk, zaměřte se na to, aby byl závit na vrutu co nejostřejší. To zabrání roztahování dřeva a zajistí co nejsilnější spoj. Pokud by byl vrut ztupen, mohlo by dojít k poškození materiálu při vrtání do něj.

Chystáte se stavět altán z exotického dřeva? Cizokrajné dřeviny jako mahagon nebo teak jsou rovněž tvrdé. I u nich platí, že byste měli vybírat co nejpevnější vruty s ostrým závitem. Dejte si zároveň záležet, aby byly odolné vůči korozi. Předejdete tak rzi, kterou by mohly vyvolat oleje nebo chemické látky, kterými tyto typy dřeva bývají napuštěny při zpracování.

Jaké vruty do OSB desek vydrží nejdéle?

Při výběru vrutů do OSB desek (Oriented Strand Board) se zaměřte na samosvorné vruty s hrubým závitem. Ty snadno proniknou do materiálu.

Vruty do dřeva s plochou hlavou jsou v tomto případě vhodnější. Je to právě díky větší ploše kontaktu s materiálem. Stabilita spoje je u tohoto typu desek klíčová, jelikož se většinou využívají u konstrukčních projektů, které musí mít velkou nosnost.

Jaké vruty do OSB desek vám tedy vydrží nejdéle? I zde platí, že byste měli vybírat pozinkované nebo jinak upravené vruty. OSB desky jsou často vystaveny venkovním podmínkám a vlhkosti, a tedy je ochrana před korozí důležitá. Jaké vruty použít do OSB desek, které jste právě zakoupili, vám může doporučit i prodejce.

Zdroj: pexels.com / Karolina Grabowska

Vruty do dřeva – rozměry, které nepoškodí materiál

Vhodná délka vrutu do dřeva závisí na několika faktorech. Počítat musíte nejen s tloušťkou materiálu, do kterého se chystáte vrtat, ale i s přesahem. Ten budete potřebovat, aby byl spoj pevný. Pokud vrtáte do tenkého materiálu a potřebujete spolehlivý spoj, sáhněte raději po vrutu s plochou hlavou.

Větší vruty do dřeva byste měli používat zejména na větší konstrukční projekty. Ujistěte se, že je část vrutu, která proniká spojovaným materiálem, delší než u projektů, kde spojujete dva kusy dřeva.

Pamatujte, že pro stavební projekty je lepší mít vruty s rezervou (o něco delší) než používat příliš krátké vruty, které by nemusely správně držet. 

Záruka nejlepší ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz