Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Vylepšete svou zahradu originálním místem pro odpočinek. Stavbu zahradního altánku snadno zvládnete!

Teplý letní podvečer, příjemný stín, vůně čerstvého vzduchu a čas strávený s rodinou či v kruhu blízkých přátel… Zní vám podobná představa lákavě? Vytvořte si na zahradě místo, kde se stane skutečností. V zahradním altánku si vychutnáte příjemné posezení a třeba i romantické chvíle se svou polovičkou. S našimi radami stavbu altánku snadno zvládnete.

V létě je altán ideálním místem pro rodinný oběd, i proto je dobré ho z praktických důvodů umístit v blízkosti domu, což oceníte zejména při přenášení nádobí či jídla. Pokud rádi grilujete, altán postavte co nejblíže inženýrských sítí. Takové řešení je mnohem jednodušší, než se pak prokopávat ke zdroji elektřiny či vody. Pro zachování soukromí je naopak lepší altán nesituovat hned vedle domu nebo sousedova plotu. Mohlo by vám to kazit výhled do zahrady.

U zahradního přístřešku začněte kvalitním základem

První věcí, na kterou se budete při plánování stavby dívat, bude podklad. Aby vám dřevěný altánek dlouhá léta vydržel bez nutnosti oprav, je důležité jednotlivé kroky výstavby nepodcenit a důkladně si místo, kde bude stát, připravit. Základem je najít rovnou plochu. Pokud vámi vybrané místo rovné není, nezoufejte. Bude stačit, když navezete nebo naopak odkopete zeminu, a plochu tím vyrovnáte. Přesnost své práce si ověřte vodováhou. V případě, že jste zeminu navezli, nezapomeňte ji pořádně utlačit – má totiž tendenci si sedat.

Dřevo nebo kámen?

Následně vás čeká výběr materiálu na podklad. Osvědčenou klasikou je štěrk velikosti 16-32. Pokud vám štěrk z nějakého důvodu nevyhovuje, sáhněte po přírodním kameni. S kamenem a štěrkem budete mít méně starostí. Zvolit můžete také dřevo, u toho však buďte opatrní. V důsledku kontaktu se zemí může časem zvlhnout a začít hnít.

Jsou to právě přírodní materiály, které se do zahrady nejvíce hodí a nebudou v ní působit rušivě. Mějte na paměti, že altán bude stát v zahradě během celého roku. Bude tak vystaven různým povětrnostním podmínkám, jako je intenzivní sluneční svit, déšť, sníh i nárazy větru.

Pro samotnou stavbu altánku se nejčastěji používá smrkové dřevo. Je lehké, dobře vypadá a zároveň se skvěle hodí pro tesařské práce. Také se s ním snadno manipuluje, je cenově dostupné, a hlavně je ho dostatek. Pokud se chystáte stavět altán poprvé, je velká šance, že vám něco nevyjde podle plánů nebo nákresu. Pro tyto případy mějte v záloze náhradní dřevěné hranoly, desky a trámy .

Dřevo je však náchylnější k opotřebení vlivem počasí. Proto je důležité pravidelně se o něj starat a obnovovat ochranné nátěry. V případě, že si zvolíte kámen, resp. kombinaci dřeva a kamene, budete potřebovat další materiál a zkušenosti s prací s kamenem. Pokud jste z kamene ještě nikdy nic nestavěli, doporučujeme poradit se s odborníkem, zkušenějším stavitelem, nebo si alespoň důkladně nastudovat pracovní postup z odborných internetových zdrojů či literatury.

Jak altánek ukotvit

Jelikož budete kolem altánku denně chodit, neměli byste podcenit jeho stabilitu. Určitě nechcete, aby vám během rodinné idylky spadla střecha na hlavu. Kotvení altánu umístěte do nemrznoucí hloubky, což bývá 1 metr. Tím zaručíte, že se stabilita přístřešku nezmění ani v zimě a vy pak na jaře nebudete muset řešit opravy či popraskané základy.

Pokud jste se rozhodli pro dřevo, nosné trámy ukotvěte do kovových nosníků, které po zapuštění do země zalijete betonem a necháte zatvrdnout. V případě, že jste zvolili kámen a zděnou konstrukci, bude stavba vyžadovat základové pásy. Ty můžete umístit do celých základů, minimálně však do míst, kde budou stát stěny nebo nosné sloupy.

Jak postavit altánek?

Zděný altánek

Poté, co jste umístili kotvení a zkontrolovali, zda pevně drží, čeká vás postavení nosné části altánu. V případě zděné stavby je následný postup jednoduchý. Budete potřebovat vztyčit nosné sloupy, které budou podpírat střechu. Postavte do každého rohu jeden. Chcete-li mít větší stabilitu a jistotu, že altán bude pevný jako skála, můžete přidat podporu do středu každé strany altánu. Následně umístíte na nosné sloupy podélné nosníky, které budou základem pro střechu. Díky větší nosnosti zděné stavby můžete střechu pokrýt pálenými nebo betonovými keramickými taškami, ale také lehkým plechem či šindeli.

Dřevěný altánek

Pokud chceme mít celý přístřešek ze dřeva, postup je podobný jako u zděné stavby. V rozích budoucího altánu vztyčte nosné sloupy. Ty mohou být zhotoveny z dřevěných hranolů, nebo z kmene stromu, který celé stavbě přidá nádech divočejší přírody. Následně tyto sloupy spojte pomocí nosníků, jež se stanou podkladem pro střechu. Celou konstrukci zpevněte horizontálními vazníky, které uložíte jak příčně, tak i podélně. Základní nosnou konstrukci zároveň doplňte vzpěrnými pásy.

OBJEVTE NAŠE PRODUKTY

Co se střechou?

V případě, že jste zvládli postavit základy a nosnou konstrukci, je načase celou stavbu zakrýt střechou. Na výběr máte ze dvou hlavních možností. Pokud se celá stavba nese v duchu jednoduchosti, můžete v tomto stylu zařídit i střechu. Takovou variantou je pultová střecha. Jak už název napovídá, jedná se o rovnou střechu, která svým tvarem připomíná pult. Tyto střechy mají z konstrukčních i estetických důvodů sklon do 15 °. To může být nevýhodou například v zimě, kdy napadaný sníh zůstane na střeše, a při větším množství jej budete muset odházet ručně, abyste předešli propadu střechy. V případě střech s nižším sklonem doporučujeme použití falcované plechové krytiny nebo střešní hydroizolační fólie na bázi měkčeného PVC. Oba zmiňované materiály vyžadují minimální sklon střechy 3 °.

Druhou, konstrukčně náročnější variantou, je sedlová střecha. Ta je i přes svou náročnost na konstrukci častější volbou. Kvůli většímu sklonu se na její pokrytí obvykle používají asfaltové šindele. Dalšími možnostmi jsou plechové krytiny či běžné pálené keramické tašky, pod které je ale nutno doplnit laťování.

Jak si altán zútulnit?

Altán už dávno není jen o stolu a židlích. Popřemýšlejte, k čemu chcete altán využívat a podle toho se rozhodněte, jaké vybavení budete potřebovat. Máte-li v plánu trávit tam s rodinou či přáteli dlouhé večery, bude se vám hodit elektrické osvětlení nebo alespoň svíčky. Dalším vítaným zpříjemněním může být krb, elektrický gril nebo reproduktory, které zajistí příjemný hudební podkres a uvidíte, jak se s ním atmosféra rázem promění.

Co s okolím?

Pokud si chcete zachovat soukromí a máte na zahradě dost místa, můžete v blízkosti altánu vysadit ovocné stromy. Ty vám v létě poskytnou příjemný stín a navíc vás budou zásobit plody z vlastní zahrádky. Dalším vítaným vylepšením může být malý záhon bylinek a koření v těsné blízkosti altánu. Při grilování si pohodlně natrháte třeba tymián nebo pažitku podle chuti a návštěva půjde zaručeně do kolen.

Kvalita za nejlepší ceny – přesvědčte se

PROHLÉDNOUT SI CENÍK

Záruka nejlepší ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz