Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Jaké dřevo je vhodné na dřevěný obklad, terasu nebo interiérovou podlahu?

Dřevo je jedním z nejvyužívanějších materiálů. I když existují jeho věrné kopie v podobě umělých imitací, originál je jen jeden. Pocítíte to hlavně při doteku – dřevo vyzařuje příjemné teplo a navíc má jedinečnou vůni. Každý druh dřeva je vhodný k určitému využití. Jaká kritéria musí splňovat materiál na terasu, dřevěný obklad nebo podlahu? Poradíme vám.

Dřevěná interiérová podlaha

Mezi nejčastěji používané dřeviny ve stavebnictví patří smrk ztepilý, sibiřský smrk, borovicesmrk červenýsibiřský modřín nebo exotičtější druhy jako teak, massaranduba nebo merbau, které jsou ideální pro exteriérové využití.

Exotické dřeviny logicky patří k finančně nejnákladnějším, proto pokud je chcete v exteriéru nahradit dostupnější verzí, výborný je i modřín sibiřský, který pochází ze zemí jako Rusko, Finsko nebo Estonsko. Při výběru dřeviny je důležité všímat si její hustoty, tvrdosti, obsahu živice a v neposlední řadě i barvy – hlavně při využití a ladění v interiéru.

Dřevo na dřevěné podlahy

Dřevěná podlaha má v porovnání s laminátovou vyšší cenu za m2 a také je náročnější na údržbu, ale kdo se jednou projde po dřevěné podlaze, už nikdy nebude chtít jinou. Protože dřevo nezachytává prach a alergeny, je vhodné i do domácnosti s alergikem.

Dřevěná podlaha nazývaná také palubovka nebo podlážkovice se vyrábí z jednoho kusu řeziva a nejčastěji se spojuje perem a drážkou, díky čemuž vytváří jednolitý povrch. Palubovka se vyrábí z mnoha druhů dřevin od dubu, přes ořešák, až po exotický africký padouk. V naší nabídce najdete dřevěné podlahy z borovice, smrku nebo červeného smrku.

Smrkové dřevo je měkký materiál světlé barvy a pochází z našich podnebných pásem. Je všeobecně méně živicové a má suky menších rozměrů.

Borovice má díky vyššímu obsahu živice oproti smrku hustší stavbu. Borovicová podlaha má jemně červenou barvu a výraznou dřevěnou strukturu, proto v interiéru vytváří rustikální dojem.

Červený smrk je z těchto dřevin nejtvrdší a stejně jako borovice je načervenalý a má výraznou dřevěnou kresbu. Dřevěná podlaha z červeného smrku patří k dražším typům, je však odolnější a vhodná i k exteriérovému použití.


Dřevěný obklad v interiéru

Dřeviny vhodné na interiérové i exteriérové obklady

Dřevěné obklady se využívají v interiéru stejně jako v exteriéru. Řezivo je většinou zpracované do podoby tatranského nebo srubového profilu. Pokud máte zájem o dřevěnou fasádu, je potřeba myslet na to, že se dřevo vlivem času a počasí mění a pracuje. Jsou zákazníci, kterým tento fakt nepřekáží, a naopak jsou běžné i požadavky, aby se změny dřeva co nejvíce minimalizovaly. V takovém případě je nutné dřevo ošetřovat a natírat přibližně každých pět let.

V exteriéru – například pro obklad na terasu – se nejčastěji používá smrk ztepilý, smrk červený, sibiřský smrk, sibiřský modřín nebo borovice. Díky tomu, že sibiřský smrk a sibiřský modřín pocházejí z chladnějších oblastí, mají oproti tuzemským dřevinám vyšší hustotu a jsou odolnější.

Tyto dřeviny jsou stejně vhodné i do interiéru a měli byste je vybírat v závislosti na tom, jaký barevný efekt očekáváte. Obkladové palubky ze severského či sibiřského smrku mají například neutrální světlou barvu, červený smrk má výraznější načervenalou kresbu a sibiřský modřín je zase přirozeně hnědavý.

Dřeviny na terasové podlahy

Dřevěné terasy jsou dnes velmi oblíbené, při volbě palubek na terasu je však nutné dívat se hlavně po zahraničních a odolnějších dřevinách. Všeobecně se za nejvhodnější považují exotické dřeviny jako massaranduba nebo cumaru, výborně vám však poslouží i červený smrk nebo sibiřský modřín, které jsou odolné, tvrdé a husté.

Čištění terasové podlahy

Terasová prkna mají jemné drážky na povrchu, které vypadají zajímavě a zabraňují uklouznutí při namočení podlahy. Kromě teras je možné je použít také na balkony nebo v okolí bazénů. Při konstrukci podlahy na terasu nebo jakéhokoli exteriérového dřevěného obložení je také nutné bránit tvorbě vodních pastí, které by mohly být živnou půdou pro plísně nebo další mikroorganismy.

Výběr vhodné dřeviny pro požadovaný účel může být náročný, proto vám s ním vždy rádi poradíme.

Garancia najlepšej ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz