Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Jak na broušení hranolů či jiného dřeva: Praktické rady, které se vyplatí znát

Rychlé a efektivní broušení dřeva vám ušetří spoustu času i práce. Ne každý však tuto činnost ovládá dokonale. Připravili jsme pro vás několik tipů, které vám broušení hranolů či desek jistojistě usnadní .

Proč je broušení dřeva důležité?

Důkladné broušení hranolů, desek či jiného dřevěného materiálu je klíčové pro jejich finální vzhled. Pokud chcete se dřevem dál pracovat, například ho mořit, lakovat, lazurovat či opalovat, musíte brousit precizně. Když jej nevybrousíte správně, po povrchové úpravě na něm vyniknou všechny nedokonalosti.

Před broušením si dobře promyslete, co s materiálem plánujete dělat. Postup a nářadí pro broušení dřeva se mohou lišit podle toho, jakou povrchovou úpravu zvolíte. Pokud třeba před mořením nevybrousíte dřevěné hranoly rovnoměrně, mohou vám na nich vzniknout skvrny. Při opalování je zase větší drsnost žádaná – hrubé broušení s většími rýhami dá vyniknout struktuře dřeva. Při lakování je naopak důležitá rovnoměrnost .

Nářadí k broušení hranolů a jiného dřeva: Co zvolit?

K broušení hranolů a jiných typů dřevěného materiálu se používají různé brusky nebo brusné papíry. Ty se liší zrnitostí i způsobem využití .

Jak na broušení dřeva bruskou?

Pokud si zvolíte brusku, základem úspěchu je její správný výběr. Každá bruska pracuje odlišně a povrch dřeva zanechává ve specifickém stavu. Některá vytváří velké rýhy, jiná ho vybrousí dohladka. Proto je třeba si před broušením udělat jasno v tom, co s hranoly či deskami chcete dělat dál.

Typy brusek pro broušení hranolů a jiného dřeva

Vibrační bruska

Vibrační bruska je ideální, pokud s broušením dřeva teprve začínáte. Manipulace s ní je snadná a je šetrná vůči materiálu. Téměř připomíná ruční broušení dřeva smirkovým papírem. Má slabší výkon, což ale není vždy na škodu.

Při práci s ní se musíte obrnit trpělivostí a počítat s tím, že pokud budete chtít broušení urychlit, zanechá ve dřevě škrábance. Je důležité, abyste brousili rovnoměrně a s citem.

Vibrační bruska je ideální pro dokončovací broušení dřeva před jeho lakováním či malováním – dokonale totiž jeho povrch vyhladí a na potřebné nátěry připraví.

Pásová bruska

Pásová bruska je na rozdíl od brusky vibrační mnohem silnější a ve dřevě tvoří rovnoběžné linie. Není ovšem vůbec šetrná. Musíte počítat s povrchem plným škrábanců. Zejména brousíte-li měkké dřevo, například smrk nebo borovici. Je vhodná spíše pro zkušenější kutily. Pokud s ní nebudete správně manipulovat, můžete dřevo nenávratně poškodit.

Nejdůležitější jsou lehké pohyby rukou, rovnoměrné postupování a ostrý brusný papír. Pás s brusným papírem si můžete zpomalit, což vám alespoň trochu ulehčí práci. Broušení konstrukčních hranolů či jiného dřeva pomocí pásové brusky můžete provádět kolmo na vlákna nebo v jejich směru. Při držení kolmo dosáhnete hladšího povrchu. Broušení ve směru vláken je zase rychlejší.

Pásovou brusku nejvíce oceníte u neopracovaného stavebního dřeva, jehož povrch je třeba výrazněji vyrovnat a odstranit nedostatky.

Excentrická bruska

Excentrická bruska se vyznačuje bezkonkurenčními finálními úpravami dřeva. Po jejím zásahu je povrch dokonale hladký a jemný. Je také velmi rychlá a po povrchu klouže bez nejmenších potíží, jelikož vykonává hned dva pohyby současně. Ve dřevě navíc zanechává jedinečnou spirálovitou stopu.

Jak na ruční broušení dřeva?

Smirkový či jiný brusný papír byl a pravděpodobně ještě nějaký čas bude nejlepším pomocníkem pro broušení dřevěných hranolů a jiného dřeva. Práce s ním je jednoduchá a spolehlivě si poradí s každou nerovností.

Příliš na něm nešetřete a rovnou kupte jeden z těch kvalitních. Nezáleží jen na hrubosti zrna, ale i na typu brusiva. Prémiový brusný papír bývá ostřejší. Oproti levnější variantě toho za stejný čas zvládne 2 až 3krát více.

Brusný papír stačí napnout na vhodnou podložku, například na dřevěný špalek, a můžete pracovat. Bruste ve směru vláken a snažte se příliš netlačit. Při přílišném tlaku zatlačíte vlákna dovnitř a na povrchu se objeví nerovnosti, které se o to více projeví při další povrchové úpravě.

Rovněž dávejte pozor, aby byl brusný papír dostatečně ostrý. Pokud bude opotřebovaný, také vlákna zatlačí dovnitř a broušení vám bude trvat dlouho.

Při broušení smirkem vždy postupujte podle stupnice

Při ručním broušení brusným papírem je také důležité vybrat správnou zrnitost. Výrobci smirků proto stanovili specifickou stupnici, podle které byste se měli řídit. Není to nic složitého. Vždy postupujte od nejhrubší zrnitosti k nejjemnější, tedy od nejmenšího čísla po největší.

Nejlepší je začít zrnitostí 60. Následně ji vyměňte za číslo 120. Povrch několikrát přejeďte navlhčenou houbičkou. Díky tomu se narušená vlákna napřímí a už jen zakončujete šmirglem se zrnitostí 150 a více.

Broušení hranolů: Které typy se brousí nejlépe?

Díky svému masivnímu provedení se pro broušení nejčastěji využívají BSH hranoly a konstrukční hranoly KVH a DUO. Při výběru materiálu se však vždy rozhodujte podle toho, jakým podmínkám bude dřevo vystaveno. Abyste mu zaručili dostatečnou ochranu, nezapomeňte na dřevo po vybroušení nanést ochranný nátěr v podobě oleje nebo lazury.

Na co si při broušení hranolů a jiného dřeva dát pozor?

1. Používejte masku

Při opracování dřeva ve vzduchu létají malé prachové částice, které vnikají do plic. Celou dobu tak vdechujete škodlivý prach. Při úpravě exotického dřeva je pro vás ještě nebezpečnější. Neberte to na lehkou váhu a raději použijte masku s prachovým filtrem. Ta vdechování škodlivých částic zabrání.

2. Zapojte do práce vysavač

Nezáleží na tom, jestli brousíte šmirglovým papírem nebo bruskou. Při obou způsobech rozhodně oceníte odsávání přebytečného odpadu. Můžete k tomu použít obyčejný vysavač. Jednoduše jím odstraníte zbylé řezivo a prach, který by vám překážel. Hranoly či desky povysávejte po každém druhém broušení a uvidíte, že předejdete nejedné rýze.

MÁM ZÁJEM O KVALITNÍ DŘEVĚNÉ HRANOLY

Záruka nejlepší ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz