Dřevostavba: Vytvořte si teplo domova a interiér podle svých představ
Domov je místo, kde trávíme velkou část dne. I proto by měl mít interiér, ve kterém se cítíte co nejpříjemněji. Útulnou atmosféru přitom můžete vytvořit pomocí několika jednoduchých triků.
Zdroj: Pexels.com
Na začátek důkladně poznejte prostor
Základem je poznat celý prostor, a to bez ohledu na to, jestli interiér zařizujete úplně od začátku, nebo mu jen chcete vdechnout nový život. Zjistíte tak, jaké máte možnosti, ještě předtím, než začnete. Při zařizování vám také pomůže, když si zjistíte přesné rozměry jednotlivých částí domu.
Inspirujte se a udělejte si představu
Pokud nejste z těch lidí, kteří sbírají inspiraci po celý rok všude, kam se hnou, porozhlédněte se na internetu. Prolistujte si časopisy nebo si prohlédněte fotografie nejoblíbenějších stylů interiérů. Vyhledejte si například provensálský, industriální, rustikální nebo venkovský styl – a vnímejte, jak na vás působí. Pozorujte také, jaký vliv na vás mají konkrétní barvy a jejich kombinace.
V konkrétním stylu by měla být zařízena celá domácnost, ale výsledek záleží samozřejmě na vás. Pokud začínáte s úplně prázdným prostorem, s rozmístěním nábytku vám pomůže i malířská páska. Díky tomu budete mít jistotu, že se nábytek do místnosti vejde a nebude vám překážet.
Zdroj: Pexels.com
Interiér dřevostavby zařizujte od podlahy
Barevně tvoří podlaha velkou část celkového prostoru v domě, a tak na ni při volbě barev a zařízení nezapomínejte. Podlaha je základem interiéru, a jen tak ji měnit nebudete. Doporučujeme zařídit interiér dřevěnou podlahou. Na rozdíl od laminátové podlahy je měkčí a teplejší, navíc má výborné tepelně izolační vlastnosti.
Výběrem podlahy můžete celý prostor vizuálně sjednotit, případně rozdělit. Stejnou dlažbou můžete například propojit obývací pokoj s chodbou nebo terasou. Desky pro terasovou podlahu mají zajímavý vzhled a jsou jednoduché na údržbu. Jejich profil s jemnými drážkami eliminuje riziko uklouznutí. Skvělou možností je masivní podlaha, která není lepená po vrstvách, ale tvoří ji celý kus jasanového dřeva. Ošetřovaná jasanová palubovka je vhodná i pro podlahové topení.
V této fázi si vyberte i dlažbu a obklady do koupelny a dalších částí domu. Moderní a ekologickou možností jsou biodesky, které mají skvělou životnost a pevnost. Snadno se s nimi pracuje a můžete je použít například jako obklady na stěny a police. Na obklady moderních stěn a stropů se s oblibou používá také rustikální typ obkladu.
Neoddělitelnou součástí zařízení je i kuchyňská linka a další části, které budete měnit možná až za několik let. Myslíme tím dveře a jejich rámy, osvětlení či vypínače.
Zdroj: Unsplash.com
Vyberte si svoji oblíbenou kombinaci barev
Ještě než do interiéru umístíte veškerý nábytek, bude třeba vymalovat. V tomto případě jsou vizuálně skutečně nápomocné katalogy barev a mohou vám ušetřit mnoho starostí. Při výběru barvy myslete na to, že jí budete obklopeni téměř neustále. Barva, která vás na začátku zaujala, na vás může po pár dnech působit nepříjemně.
Na stěny zvolte raději jemnější odstíny a výraznější barvy použijte u menších prvků a detailů interiéru. Ty se vám budou v případě potřeby snáze měnit. Dobře se pracuje s kombinací 3 barev, které by měly tvořit poměr – 60% hlavní barva, 30% vedlejší a 10% zvýrazňující barva.
Zdroj: Unsplash.com
Při zařizování zohledněte možnosti prostoru
Mnoho lidí touží po konkrétním typu, vlastnostech či velikosti nábytku, například po kulatém stole nebo obrovské pohovce. Domov byste si měli vytvářet podle svých představ, nedržte se jich však zuby nehty a bez přemýšlení. Pokud například trváte na kulatém stole, ale nemáte na něj dostatečný prostor, můžete svého rozhodnutí brzy litovat.
Při zařizování je rozhodující praktické využití, styl a barevnost – ale také to, jak bude ladit s ostatními částmi interiéru dřevostavby. Pro optické zvětšení menšího prostoru například nechte mezeru mezi zařízením a stěnami. Větší prostor můžete zaplnit různými doplňky a květinami, zatímco vysoké stropy si žádají obrazy a police.