Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Jak na podbití střechy palubkami? Výběr materiálu a realizace

Tak jako u každé stavební úpravy, i při podbití střechy je důležitý výběr materiálu. Po internetu koluje mnoho mýtů, ale i správných informací o konkrétních materiálech používaných k podbití střech. Jaký je tedy ten správný, cenově dostupný a odolný?

Jaké palubky na podbití střechy? Oblíbený je Tatranský profil

Jedním z nejčastěji používaných materiálů na podbití střechy je tatranský profil. Jedná se o dřevěné desky, které mají unikátní způsob spojování, tzv. perodrážku. Princip je založen na spojení dvou desek systémem pera a drážky, který si ještě popíšeme detailněji. Tatranský profil je oblíbený nejen pro svou příznivou cenu, ale hlavně pro funkčnost, estetický vzhled a přírodní původ.

Zdroj: palubky-online.cz

Plast - dražší alternativa

Nejste jediní, kdo zvažuje výhody a nevýhody plastu. Z dlouhodobého hlediska se však využití přírodních materiálů vyplatí nejen z estetického, ale i ekonomického pohledu. Plast časem vybledne. Pro obnovení jeho zašlé slávy však nestačí ho jen natřít novým nátěrem. Plast budete muset vyměnit, což znamená nejen nákup nového materiálu, ale i množství času vynaložené na nahrazení starého plastu novým.

Zdroj: Bigstock.com

Podbití střechy OSB deskami

Kromě plastu a tatranského profilu se při podbíjení střechy můžete setkat i s OSB deskami. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, odborníci se shodují, že tloušťka materiálu by měla být alespoň 15 mm. V opačném případě hrozí, že se podbití bude prohýbat a nebude svoji funkci plnit správně.

Jaká je cena podbití střechy?

Univerzální odpověď neexistuje. Konečnou cenu ovlivňuje mnoho faktorů. Jak velkou plochu se chystáte podbíjet? Jaký materiál chcete použít?

Na podbití střechy doporučujeme tatranský profil; je to přírodní materiál, který v případě opotřebení jednoduše znovu natřete. Také působí přirozeněji i v případě, že se ho rozhodnete neošetřovat, a je cenově dostupnější.

Zdroj: palubky-online.cz

Realizace podbití střechy a příprava materiálu

Předtím, než se do toho celého pustíte, nepodceňte přípravu. Pečlivě si zaznačte rozměry prostorů, které se chystáte podbíjet. Předejdete tak zbytečným přebytkům materiálu po dokončení práce.

Výběr nosných desek a Tatranského profilu

K přichycení tatranského profilu můžete využít laťování střechy. Kdyby se náhodou stalo, že vám jeho rozložení nebude vyhovovat a budete ho potřebovat doplnit nosnými deskami, vyberte si smrkové. Ve stolařství se smrk běžně používá, pro nás však má ještě jednu výhodu navíc. Je měkký. To znamená, že až budete tatranský profil přitloukat, bude to snazší. Můžete také využít nastřelovačku hřebíků, která si s měkkým dřevem poradí. Budete tak mít „kladivo i hřebíky“ v jedné ruce, zatímco druhou si můžete desky pohodlně přidržovat. To, jaký tatranský profil zvolíte, je na vás. Vybírejte nejen podle ceny, ale i podle barvy a kresby dřeva; berte v úvahu také to, jak se vám vybrané dřevo hodí k celkovému vzhledu domu.

OBJEVTE NAŠE PRODUKTY

Zdroj: Pixabay.com

Když nakoupený materiál přinesete domů, ztlumte své nadšení a nehrňte se hned do práce. Dřevu nejvíce prospěje, když ho necháte na místě, kam ho chcete přitlouct, alespoň 7 dní. Přizpůsobí se tak teplotě a vlhkosti a později, po přichycení, už nebude pracovat a vlnit se.

Fáze pokládání

Perodrážku můžete připevňovat za použití pneumatické nebo elektrické pistole, případně můžete hřebíky přitloukat ručně. Pistole je ideální, protože díky ní máte jednu ruku volnou.

Pokud tatranský profil ukládáte vodorovně, začínejte montovat od kraje, přičemž deska je ke stěně otočená drážkou. Na šikmých podkrovních konstrukcích směřuje drážka směrem dolů.

U pera nastřelujte sponky nebo hřebíky přes pero (pozor, aby neprasklo) do lišt nebo latěk tak, aby nebyly vidět. Následně je překryje drážka, která se nasune na už přibité pero.

Zdroj: Tatranskyprofil.eu

Fáze poslední řady

Důležité je tatranský profil upravit podle potřeby podélným řezem. Nejprve si odměřte, jak široká deska se vejde mezi předposlední řadu a stěnu. Profil ořežte tak, aby odpadla část u pera. Potom drážku poslední řady nasuneme na pero té předposlední. Do drážky můžete dát trochu stolařského lepidla. Správné spojení desek zajistěte hřebíky bez hlaviček.

Čím natřít dřevo, aby venku vydrželo

Jelikož dřevo působením počasí pracuje, nezapomínejte na nátěr. Závisí však na typu dřeva, existují i dřeviny, které nátěr nepotřebují. Pokud zvolíte tuzemské dřevo, základem je impregnační olej, která chrání také vůči škůdcům.

Dá se podbití střechy udělat svépomocí?

Na internetu je mnoho návodů, tipů a triků, podle kterých je možné podbití střechy zrealizovat. Jde však o náročnou úpravu, kterou je potřeba provést opravdu profesionálně, a proto i zručným mistrům doporučujeme zavolat si na pomoc profesionály.

Záruka nejlepší ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz