Jak pečovat o smrkový obklad v interiéru, aby si zachoval přirozenou barvu?
Smrkový obklad ve své přirozené barvě, tedy v odstínu přírodního a neupravovaného obyčejného nebo sibiřského smrku, je stále žádanější. Nejčastěji se používá v dřevěných interiérech, obvykle v kombinaci s jiným dřevem.
Proč je smrkový obklad oblíbený
Smrkový obklad v přírodním odstínu si získal své příznivce zejména pro svou estetickou čistotu a neutralitu. Smrk je neinvazivní a opticky zvětšuje prostor, podobně jako bílá omítka. Dokáže tak oslovit široké spektrum zákazníků. Zároveň se hodí i k modernímu designu, ale neuděláte s ním chybu ani v jednoduchém interiéru na chatě nebo v rodinném domě.
Jak o smrkový obklad pečovat
Péče o smrkový obklad v jeho přirozeném odstínu není tak snadná, jak se na první pohled zdá. I když vám barva vyhovuje, nestačí jen natřít obklad bezbarvým olejem.
Živý dřevěný materiál totiž podléhá nepříznivým vnějším vlivům dokonce i v interiéru, ať už jde o smrk obyčejný, sibiřský nebo o borovici. Přímé, ale i nepřímé (odražené) sluneční záření způsobuje postupné žloutnutí, resp. tmavnutí dřeva. Požadovaný přírodní odstín smrku se změní na nepříliš vábný. A co je horší, pak už se nedá změnit.
Bezbarvý olej či vosk je jen dočasné řešení
Běžným řešením ochrany přirozené barvy dřevěného obložení je nátěr bezbarvým olejem nebo interiérovým voskem.
Jedná se o zcela průhledný nátěr, který barvu obkladu vůbec nezmění. Stačí jedna vrstva, která vytvoří téměř neviditelný matný povlak. Kromě toho, že obklad nedokáže ochránit před změnou odstínu vlivem slunečního záření, jde o dokonalý nátěr. V segmentu interiérových nátěrů na dřevo nové generace je bezkonkurenční.
Je však třeba myslet na to, že jeho základní UV ochrana je pouze dočasná. Nemá totiž žádný pigment (barevný odstín), který by sloužil i jako neprostupná ochranná vrstva proti UV záření, a tak je přirozená barva zachována jen po dobu několika měsíců. Dřevo je po dalších stránkách samozřejmě stále chráněno, několik let. Komplexní produkt, který by problém se změnou odstínu vyřešil, je na trhu zatím v nedohlednu.
Jak zachovat přirozenou barvu smrkového obkladu co nejdéle?
Pro dlouhodobé zachování přirozené barvy smrkového obložení existuje poměrně jednoduché a především funkční řešení, které našim klientům často doporučujeme. Spočívá ve smíchání správných odstínů ve správném poměru. Nejčastěji bývá smícháván Saicos COLORWACHS v provedení 3010 – bezbarvý s odstínem Saicos COLORWACH 3009 (bílá transparentní), případně se Saicos COLORWACH 3017 (bříza transparentní).
Také můžete smíchat všechny tři zároveň podle následujících poměrů, které si můžete upravit. Dané poměry si však vždy nejprve vyzkoušejte v malém množství (např. ve směsi v papírových kelímcích na kávu) na kousku dřeva a vyhodnoťte na denním světle.
Jak míchat nátěry:
A) 80 % bezbarvý 3010, 20 % bílá transparentní 3009
B) 70 % bezbarvý 3010, 30 % bílá transparentní 3009
C) 70 % bezbarvý 3010, 15 % bílá transparentní 3009 + 15 % bříza transparentní 3017
D) 80% bezbarvý 3010, 20% bříza transparentní
E) 50/50 bezbarvý, bílá transparentní 3009
F) 50/50 bezbarvý, bříza transparentní 3017
Saicos COLORWACHS prodáváme v provedeních o 0,75 a 2,5 litru. U některých můžeme zajistit i 0,125ml balení. To usnadňuje dosažení výše uvedených poměrů.
Smrkový obklad v exteriéru lze ošetřit obdobně, ale je třeba použít nátěry z produktové řady Saicos HOLZ-LASUR nebo z extra odolné řady UV SCHUTZ, které jsou mezi sebou mísitelné. Jelikož břízu mezi odstíny do exteriéru nenajdete, můžete ji nahradit pískovou barvou. Dá se nahradit i smrkovou, ale nedoporučujeme to. Je nepřirozeně namíchaná a musíte ji silně naředit bezbarvou verzí.