Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Spojování dřevěných hranolů: Na co si dát pozor?

Nevíte si rady se spojováním hranolů ze dřeva? Je to nad vaše síly a přemýšlíte, že to vzdáte? Nebo v tom máte jasno, protože se dřevem pracujete často, a chcete se jen přiučit něčemu novému? Pro vás všechny jsme připravili podrobný návod, který vás provede nejrůznějšími způsoby spojování hranolů. Záleží jen na vás, pro který z nich se nakonec rozhodnete.

Postup spojování

  • Výběr vhodných hranolů
  • Výroba pomůcky z překližky
  • Měření dřevěných hranolů
  • Řezání hranolů
  • Odstranění zbytků dřeva kladívkem
  • Finální povrchová úprava smirkovým papírem
  • Spojení dřevěných hranolů

Jak spojovat hranoly pomocí drážek

Spojování hranolů přeplátováním patří mezi ty nejspolehlivější způsoby vůbec. Nepotřebujete k tomu nic zvláštního. Stačí vám zdravé ruce a klasická ruční okružní pila. Přeplátované spoje jsou vlastně drážky v hranolech, do kterých se následně vkládají další hranoly, ať už bsh hranoly, anebo kvh hranoly. Přenos sil tedy přebírá samotné dřevo a dodatečné vratové šrouby nebo závitové tyče mají pouze pomocnou funkci. Zabraňují vypadnutí trámu z drážky.

Plátování pro začátečníky i pokročilé

V principu je postup plátování jednoduchý. Pomocí ruční okružní pily vyrobíte v hranolu drážku. Můžete to udělat v jeho středu nebo na konci. Podle potřeby. Je však důležité, aby měla drážka konstantní hloubku. Její okraje by měly být kolmé na osu hranolu. Toho dosáhnete použitím jednoduché pomůcky z překližky a dvou částí desky.

Usnadněte si spojování hranolů neocenitelnou pomůckou

Pomůcku z překližky si vyrobíte v závislosti na rozměrech daného dřevěného hranolu. Při rozměrech 100 × 100 mm a průměru ruční cirkulárky 19 cm bude tloušťka překližky 10 mm, délka 450 mm a šířka o 50 mm větší než vzdálenost základny ruční pily od okraje ke kotouči.

Pokud se všechny hodnoty shodují, naměřte si vzdálenost o 5 až 10 mm větší, než jaká je vzdálenost kotouče. K okraji širší strany desky, která tvoří základ, připevněte pomocí šroubů úzkou vodicí lištu. Nakonec posouváním okružní pily podél této lišty zarovnejte druhý okraj pomůcky.

Spojování hranolů s grácií

Jakmile máte pomůcku hotovou, už vám nic nebrání v další práci. Spodní destičky pomůcky totiž zajišťují rovnoběžné vedení po hranolu. Může se stát, že vaši práci zhatí něco jiného. Například nečekaný šikmý řez. Pomocí ponoru kotouče si však můžete nastavit požadovanou hloubku a řezat v ní rovnoměrně po celé délce dřevěného hranolu.

Nepodceňujte měření

Před samotným řezáním si pokaždé vyznačte hloubku a šířku drážky tužkou. Na ponorné pile je také potřeba nastavit stejnou hloubku řezu a přičíst hodnotu tloušťky desky vyrobené pomůcky. Například u hranolu o velikosti 100 × 100 mm potřebujete udělat drážku hlubokou 50 mm a pomůcka má tloušťku 10 mm. Na pile zvolte hloubku řezu 60 mm.

TIP pro jednoduchou kontrolu

Můžete snadno a rychle ověřit, zda jste postupovali správně. První řez proveďte na konci hranolu. Takto si to vyzkoušíte „nanečisto“. A když se vám to nepodaří, nebude problém hranol po opravě nastavení pily zkrátit a začít opět od píky.

I spojování dřevěných hranolů může být zábava

Dalším krokem je druhý řez do hranolu. Ten by měl být veden na konci drážky. Na tom závisí výška drážky. Potom přesuňte pilu dopředu tak, abyste mohli provést další řez co nejblíže prvnímu řezu. Při posouvání pily tlačte do dřeva. Takto vytvoříte více řezů. Všechny budou mít stejnou hloubku. Stejně tak budou kolmé na osu dřevěného hranolu.

Dřevěná medaile za spojování dřeva

Po vytvoření potřebných řezů vezměte kladívko a odstraňte jím zbytky dřeva. Drážku začistíte do roviny dlátem. K dokonalosti již mnoho nechybí. S finální úpravou vám pomůže smirkový papír. Pro tento typ práce vám doporučujeme použít takový, který bude mít tloušťku 80 až 120.

Jak vybrat dřevěné hranoly

Při výběru vhodných konstrukčních hranolů byste měli zohlednit více faktorů. Bude dřevo vystavené náročným podmínkám exteriérů? Pokud ano, pomoci může jeden z našich nátěrů na dřevo. Například exteriérová olejová lazura Saicos HOLZ-LASUR. V případě, že dřevěné hranoly zůstanou mezi čtyřmi stěnami v teple vašeho domova, doporučujeme zvážit interiérový vosk Saicos COLORWACHS. Ten reguluje vlhkost dřeva a umožňuje mu tak dýchat. Preferujete sibiřský nebo klasický smrk? Možností je mnoho. Vybrali jsme jednoho silného kandidáta, který rozhodně stojí za zvážení. KVH a DUO hranoly vás ohromí svým masivním provedením. Vznikly z kvalitního smrkového dřeva a následně si prošly čtyřstranným hoblováním. Jejich jemně seříznuté hrany při práci určitě oceníte. Pochlubit se mohou skutečně univerzálním využitím. Ať už jde o altánek, trám nebo krov, se vším si snadno poradí. Zvolit ale můžete také populární BSH hranoly.

CHCI KVALITNÍ DŘEVĚNÉ HRANOLY

Garancia najlepšej ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz