Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Co vše byste měli zvážit při výběru dřevěné fasády?

Při výběru oblečení si mnozí dávají záležet, aby své volby brzy nelitovali a nemuseli jít další týden nakupovat znovu. Pro dům je oblečením fasáda. Spolu se střechou tvoří přirozenou ochranu před deštěm, větrem či sněhem. Kromě estetické funkce má tedy i praktický význam. Pokud se chystáte stavět nebo rekonstruovat dům, do fasády se vyplatí investovat.

Je samozřejmé, že od dřevěné fasády očekáváte přinejmenším stejnou službu jako od té klasické. Je tedy namístě zodpovědět si před výběrem několik otázek, které budou klíčové pro vaše soužití s dřevěnou fasádou. V následujících řádcích se dočtete:

  • jestli je lepší uložit desky vertikálně, nebo horizontálně;
  • jestli zvolit souvislý obklad, nebo mezi deskami ponechat mezery;
  • jaké dřevo na fasádu zvolit a jak prodloužit jeho životnost;
  • na co při plánování nezapomenout.

Desky na délku, nebo na výšku?

této volby hraje roli hlavně váš vkus. Postup při obkládání palubkami je jednodušší u svislého obkladu, jelikož ten je možné zhotovit z obyčejných desek. Výhodou je také fakt, že při dešti stéká voda ve směru vláken dřeva, ne kolmo na ně. To má za následek delší životnost a pomalejší degradaci dřeva. Pomoct může i kartáčování dřeva, při kterém jsou z povrchu odstraněna měkká vlákna, čímž prodloužíte životnost povrchu a ten se navíc stává tvrdším a odolnějším.

Vodorovné uložení desek pro správný odtok vody vyžaduje horizontální zkosení. Výhodou takového uložení desek je jeho tloušťka. Na rozdíl od svislého obkladu zde nepotřebujete nosný rošt navíc, což pro vás znamená víc místa například pro zateplení domu. Pro lepší izolaci můžete sáhnout po speciální difuzní fólii, která zabezpečí i vyšší odolnost proti dešti.

Souvislý obklad, nebo mezery?

V případě, že zvolíte tzv. perodrážkový obklad, bude výsledkem souvislá struktura dřeva. Ta sice vypadá dobře a spolehlivě izoluje, má však i nevýhodu – fasáda bude větrat jen u země a pod střechou.

Jak napovídá samotný název, obklad s mezerami naopak spočívá v mírném odsazení jednotlivých desek. Díky tomu dosáhnete optimální cirkulace vzduchu ve fasádě. To zajistí ochranu před vosami, kterým proudění vzduchu mezi deskami znemožní stavbu hnízda. Výsledkem bude fasáda bez nevítaných nájemníků.

Jaké obkladové dřevo na fasádu zvolit?

Když už jste se rozhodli, jak bude vaše fasáda vypadat, zbývá vám už jen vybrat si ten správný druh dřeva. Tady opět záleží na vašem vkusu. Je důležité podotknout, že dřevěná fasáda přirozeně „stárne“ bez ohledu na to, jaké dřevo si pro svůj projekt vyberete. Výhodnější je nicméně investovat do kvalitních materiálů. Čím kvalitnější dřevo na fasádu budete mít, tím méně se o něj budete muset starat a renovovat ho.

Ani to nejkvalitnější dřevo však nevydrží věčně. Počítejte s tím, že vaše fasáda bude každých přibližně 5 let potřebovat nový nátěr a obnovu své zašlé slávy.

Náš TIP: Moderní, funkční a zároveň odolnou dřevěnou fasádu vykouzlíte s fasádními palubkami rhombus. Jsou vyrobeny ze sibiřského modřínu, charakteristické svým kosodélníkovým tvarem, pokládat je můžete vertikálně i horizontálně a pyšní se dlouhou životnostní.

Jak dosáhnout co nejdelší životnosti nátěru?

Vaše fasáda bude čelit nepřízni počasí a dalším nástrahám. Vlhkost, povětrnostní vlivy, mech, plísně či hniloba – to vše budete chtít udržet od domu co nejdále. Způsobů, jak svou fasádu zaopatřit, je několik. Ať už jste zastáncem přírodních řešení a jste ochotní absolvovat obnovu nátěru častěji, nebo vám nevadí chemická cesta. Ta pro vás bude znamenat méně starostí a zásahů do fasády.

To, jaký způsob impregnace dřeva zvolíte, závisí na jeho trvanlivosti a třídě ohrožení. Dřevo v exteriéru se obvykle řadí do třetí nebo čtvrté třídy ohrožení. Co to vlastně znamená?

Ve třetí třídě se nachází dřevo, jehož vlhkost nepřesahuje 20 % a není v kontaktu se zemí. Tomuto dřevu hrozí hlavně napadení dřevokazným hmyzem, houbami a vystaveno je už zmiňovaným povětrnostním vlivům. V takovém případě nátěr dřevo chrání hlavně před vodou a počasím. Aby byl účinný, musí být jeho tloušťka alespoň 3 mm.

O dřevě ve čtvrté třídě mluvíme tehdy, když je úplně nebo částečně zabudované do vody, země nebo neizolovaného zdiva. Takovému dřevu hrozí měkká hniloba, která je způsobená půdními mikroorganismy. Tady už nátěr nestačí a je nutná hloubková impregnace, při které použijte speciální olejovité nebo měď obsahující fungicidy.

Na co byste ještě měli myslet?

U dřevostavby vám do velké míry pomůže architekt či realizátor stavby. Pokud se však chystáte obložit dům svépomocí, zvažte konzultaci s odborníkem. Pomůže vám nejen s výběrem fasádních palubek, které budou nejvíce vyhovovat vašemu vkusu, očekáváním a peněžence, ale i s tím, jak obložit balkon či jiná specifická místa vaší stavby, která vyžadují zvláštní přístup. Ušetříte si tak nervy, čas a peníze.

Garancia najlepšej ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz