10 způsobů, jak využít biodesky v interiéru
Objevte kouzlo biodesek, tohoto relativně nového a ekologického stavebního materiálu budoucnosti. Co biodesky dělá tak výjimečnými? Především jejich neobyčejná pevnost a odolnost. Na rozdíl od mnohých alternativních materiálů vydrží biodeska opravdu hodně. A navíc je snadno upravitelná do jakéhokoliv požadovaného tvaru či vzhledu.
Palubky či desky v interiéru lze využít různými způsoby. Působí útulně a krom údržby pomocí lazurou na dřevo do interiéru nevyžadují žádnou náročnou údržbu.
1. Nábytek do koupelny
Mnozí se dřevu v koupelně vyhýbají ze strachu, že ho vlhkost zničí. Tento problém hravě vyřeší vhodný typ dřeva, například borovice či smrk, se správnou povrchovou úpravou. Důkazem, že to funguje, jsou například dřevěné obklady ve wellness a v saunách. Dřevo se hojně využívá také ve švédských nebo japonských koupelnách. Cestu si může najít i do té vaší, které dřevěným nábytkem dopřejete přírodní nádech.
2. V kuchyni
Kuchyně, kde trávíme mnoho času, by měla být příjemná, ale zároveň praktická. Někteří chtějí mít vše po ruce a preferují v ní systém otevřených polic. Jiní raději sází na uhlazenější řešení skříněk s dvířky. V obou případech se dá spolehnout na biodesky. Celá kuchyňská linka může být vyrobená jen z nich, nebo je můžete zkombinovat s jiným materiálem.
Například na kovové konstrukci vyniknou čela skříněk z masivních biodesek, které budou díky povrchové úpravě nebo vyfrézovaným úchytkám i příjemné na pohled. Dřevo využijete i k vytvoření praktického ostrůvku, který rozšíří pracovní prostor. Použít se dá i na pracovní plochu. Pokud do kuchyně chcete skutečně unikátní řešení, nechte si ji udělat tak, aby designově navazovala na podlahu obýváku.
CHCI OBJEDNAT KVALITNÍ BIODESKY
3. Úložné prostory
Kde ještě palubky interiéru využít? Populárním řešením jsou vestavěné skříně. Dominují ty s posuvnými dveřmi, kde se kolejnice montuje u stropu a do podlahy. Vyrábějí se také atypické skříně s prostorem na sezení nebo s výklenky, kam si můžete uložit dekorace a drobnosti. Poslouží vám také jako knihovny. Z designového hlediska jsou zajímavé ty s otevřenými policemi a nepravidelnými strukturami. Ať už zvolíte jakékoli řešení, z odolných biodesek se dají vytvořit praktické odkládací prostory do všech místností. A to i v případě, že je potřebujete zasadit do šikmin, například v podkroví.
4. Neobyčejné stropy
Strop bývá často opomíjeným prvkem interiéru. Omítnete ho, natřete bílou, a „je vymalováno“. I tuto část interiéru snadno oživíte a vytvoříte teplo přírodně působícího domova pomocí dřevěných biodesek.
V místnostech si můžete vyhrát se sníženými stropy nebo nad hlavami vykouzlit různé tvary, či umělecká díla, jaká známe z veřejných budov. Pokud se vám víc líbí industriální vzhled, vašemu prostoru ho dodají odkryté dřevěné trámy a podhledy.
5. Obložení stěn
Chcete se ve svém obýváku cítit jako v horské chatě? Obložte nudné bílé stěny biodeskami. Jejich povrchová úprava nabízí téměř neomezené možnosti. Jedinečného vzhledu dosáhnete změnou barvy, tvarů, textury. Můžete „ulétnout“, nebo se držet klasiky a jen zvýraznit přirozenou krásu dřeva za pomoci olejů, lazur a vosků. Zajímavou možností je také zkombinovat dřevo s jiným materiálem nebo do dřevěné stěny zabudovat nábytek tak, aby vypadal, jako by byl její součástí.
6. Útulný prostor na sezení
Posadit se do okna s knihou a voňavou kávou je snem nejednoho z nás. Splní vám ho sedací parapet, který můžete dokonce natáhnout po celé délce místnosti. Pěkně zařízený se stane estetickým doplňkem a současně vytvoří útulný koutek. Bude zvát k trávení volných chvil a také poskytne řešení nedostatku prostoru. Nabídne extra místo na sezení vaší početnější návštěvě nebo se stane dodatečným úložným prostorem.
Pozor, sedací parapet je něco, na co byste měli pamatovat už při stavbě domu. Hotové úzké parapety se jen těžko rozšiřují. Realizaci mohou ztížit také vysoko položená okna.
7. Pracovní koutek nebo kancelář
Nemáte v bytě či domě místnost navíc, která by se mohla stát vaší pracovnou? Vytvořte si originální pracovní místo. Od zbytku pokoje a rušivých vlivů ho oddělí posuvná stěna. Pokud bude mít skleněnou výplň, pustí vám dovnitř i trochu světla. Podobně jako u kuchyně, i celou pracovnu můžete zařídit jen biodeskami. Jejím základem bude masivní stůl. Pokud toužíte po originálním řešení, nechte si pod desku schovat biliár, který vám zpříjemní pracovní pauzu.
8. Schodiště
Schody jsou hlavně funkční konstrukce, která by měla bezpečně spojovat prostory domu. To ale neznamená, že nemohou i hezky vypadat. Zkuste si představit třeba elegantní točité schodiště. A pokud schody umístíte do prostorné vstupní místnosti nebo do obýváku, budou dominantou celého interiéru.
Celkový dojem ze schodů ovlivní kromě velikosti také použitý materiál. Je ale třeba myslet na to, aby byl odolný a snadno se udržoval. Na stavbu schodiště se často využívá železobeton, ocel či kámen. „Surové“ materiály oživí obklady z biodesek s různými povrchovými úpravami. Výbornou volbou je také kompletně dřevěné schodiště, do kterého se dá zasadit i úložný prostor.
9. Drobné doplňky
Při řezání biodesek obvykle zůstane nějaký odpad. Například odřezky, které už se nedají použít na velké plochy. Z těchto zbytků nebo rovnou z celé nové desky si můžete nechat vyrobit stylové doplňky do interiéru. Líbit by se vám mohl vkusný držák na mobil, stojan na noviny nebo praktická truhlice na poklady, která se dá využít i k sezení.
10. Vybavení domácí posilovny
V současnosti cvičíme hlavně doma a některým na to už vlastní váha nestačí. Ať už si chcete jen pověsit hrazdu na dveře nebo zařídit domácí tělocvičnu, biodesky jsou na to ideální materiál. Pokud na tělocvičnu prostor nemáte, můžete zkusit nestandardní řešení. Přímo do obkladu pokoje mladého sportovce či sportovkyně se například dají zasadit žebřiny.