Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

NÁVOD: Jak si svépomocí postavit jednoduchý přístřešek na dřevo

Přístřešek na dřevo nesmí chybět u žádné chaty nebo domu, kde využíváte k topení kamna Petry, krby nebo kombinované systémy spalování. Získáte s ním praktické místo, kam topivo uskladnit a ochránit jej tak před nepřízní počasí.

Jaké nářadí si na stavbu přístřešku připravit?

Ať už se jedná o přístřešek na auto nebo přístřešek na dřevo, neobejdete se bez běžných pracovních pomůcek:

  • kladivo
  • pravítko a metr
  • pila
  • vrtačka
  • šrouby, úhelníky a šroubovák

Myslete i na své bezpečí, proto byste si zejména činnosti, jako jsou pilování, řezání a frézování, měli připravit také:

  • ochranné brýle
  • ochrannou masku nebo roušku
  • pracovní rukavice

Jaký materiál použít pro stavbu přístřešku na dřevo

Zvolit můžete různé typy materiálů. Vždy myslete na to, že přístřešek na dřevo nechcete po jedné sezóně měnit, proto použijte dřevo, které přečká i sychravý podzim nebo tužší zimu. Po stavbě přístřešku se vyplatí ošetřit povrchy specializovanými přípravky, které prodlouží životnost materiálu a poskytnou mu dodatečnou ochranu.

Vybrat si můžete z následujících:

Kvalitní dřevěné profily

Mezi ně patří například tatranský profil, který je u nás nejrozšířenější. Říká se mu také perodrážka a vyrábí se z jednoho kusu řeziva. Pera a drážky vytvářejí písmeno V. Na výrobu těchto profilů se používá smrk nebo borovice.

Dalším typem jsou palubky s pevnou duší vyfrézované do atypického tvaru polooblouku. Tyto profily jsou většinou smrkové, také perodrážkové a nabízejí zajímavý povrch.

Sáhnout můžete i po srubových palubkách, které se také vyrábějí ze smrku nebo borovice a imitují kulatinu. Jejich pera nejsou viditelná a povrch z nich je celistvější a estetičtější.

Estonské prémiové dřevěné profily

Tyto dřevěné profily původem z Estonska jsou prémiovější a zpracovávají se ze sibiřského smrku, jehož dřevo je hutnější, a tím pádem je jejich kvalita vyšší. Také se většinou spojují perodrážkou. Oblíbeným typem profilů je diagonální obklad v severském stylu. Absorbuje více barvy, což poslouží k trvanlivějšímu zakonzervování.

Druhá kvalitativní třída

Ve druhé kvalitativní třídě najdete tatranské profily, jejichž jakost je poněkud nižší, ale při vhodném ošetření stále nabízejí výbornou trvanlivost a bezkonkurenční poměr cena/kvalita.

PROHLÉDNOUT SI CENÍK PRODUKTŮ

Části přístřešku na dřevo

Ať už si zvolíte jakýkoli typ přístřešku, většinou bude sestávat z těchto základních částí:

Rám podstavy přístřešku na dřevo a rám střechy

Domeček či přístřešek by měl stát na pevných základech, proto bude nutné nejprve připravit podstavu. Podstava se od rámu na střechu liší hustším rozložením dřevěných desek, které snášejí tlak samotného přístřešku i materiálu, který v něm budete skladovat.

Dřevěná podlaha

Desky, kterými pobijete rám podstavy. I podle jejich tvrdosti a odolnosti vyrobte podstavu, která bude snášet váhu materiálu i člověka, který do přístřešku vstoupí.

Sloupy přístřešku

Nosné dřevěné sloupy neboli nohy přístřešku na dřevo. Jejich délka závisí na vás a na tom, jak vysoký má přístřešek být. Podle místa, které máte pro přístřešek připravené, doporučujeme využít nohy v přiměřené výšce a pro větší objem přístřešku jej raději zhotovte širší než vyšší.

Krycí profily

Stěny, kterými pobijete dřevěné nohy neboli nosné sloupy.

Střecha

Na rám střechy připevněte desky, čímž vytvoříte krytí skladovaného materiálu. Můžete využít také krycí plachtu.

Stavba přístřešku na dřevo

  1. Začněte výběrem vhodného místa. Přístřešek nebude ukotvený, můžete ho proto později přemístit. Pokud jste si vybrali místo, rozložte si dřevo, které chcete na stavbu přístřešku použít. Zkontrolujte, zda nemá slabá místa, není narušené nebo poškozené. Materiál, zejména nosné části, můžete před samotnou stavbou ošetřit biocidem, protože k těmto částem se po ukončení stavby dostanete jen s obtížemi.
  2. Ošetřený materiál si rozložte podle částí přístřešku. Začněte podstavou. Čím víc příček do obdélníkové podstavy umístíte, tím lepší oporu bude podlaha mít. Podle rozměru základního rámu doporučujeme přišroubovat alespoň dvě samostatné příčky.
  3. Podstavu pobijte profily, které vytvoří podlahu. Můžete zvolit i pružnější profily, ale i u nich platí, že by je podstava měla do jisté míry podpírat. Pružnost se může časem ztratit a dřevo se zkřiví nebo zlomí. Snažte se minimalizovat počet šroubků v podlaze, kterými krytinu připevňujete k příčkám nebo rámu podstavy. Při jejich případné výměně budete mít méně práce. Při pobití podstavy profily si můžete nechat místo na diagonální spoje (v dalším bodě).
  4. K podstavě připojte nosné sloupy. Kromě úhelníků je můžete pro větší stabilitu zajistit ještě diagonálními spoji opírajícími se o podstavu. Ty by měly sahat alespoň do 1/3 nosníků, aby je fixovaly a zároveň jim odlehčily.
  5. V tomto kroku můžete nosné sloupy pobít, respektive obšroubovat profily, které vytvoří stěny přístřešku. Tuto práci si klidně můžete nechat i na později, poté, co osadíte konstrukci střechy. V případě, že je váš přístřešek na dřevo vyšší, pusťte se do stěn hned, jelikož zvýší stabilitu a pevnost přístřešku.
  6. Postavte základ střechy. Konstrukci osaďte na sloupy, přichyťte úhelníky a šrouby. Stejně jako u podlahy můžete i střechu zafixovat ke sloupům pomocí diagonálních dřevěných spojů.
  7. Osaďte konstrukci střechy profily. Zvolte pevně přiléhající profily, abyste ochránili palivo nebo materiál, který se bude v přístřešku nacházet.
  8. Pokryjte střechu plachtou, kterou pevně přichyťte, a to například hřebíky. Aby se nevydouvala, můžete použít speciální lepidlo, které před pokrýváním nanesete na profily tvořící střechu.

Časová náročnost? Mírná!

Popsaný dřevěný přístřešek není časově náročný, a protože není ukotvený v betonu, je dokonce přenosný, což samozřejmě bude záviset i na jeho rozměrech. Podobný přístřešek na dřevo zvládnete postavit svépomocí v rámci jednoho dne.

Záruka nejlepší ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz