Stavba domácí sauny svépomocí: Na co všechno je třeba myslet?
Stavba sauny nemusí být pro zručného mistra žádný problém. Pusťte se do toho a získáte mnoho zdravotních benefitů, které saunování nabízí, a zároveň ušetříte nemalé finanční prostředky. Poradíme vám, na co byste měli při stavbě sauny myslet.
Zdroj: Bigstock
Kde začít: Výběr typu sauny
Ještě předtím, než se do stavby sauny pustíte, si rozmyslete, jaký typ pro vás bude nejvhodnější. Preferujete suchou saunu s vysokými teplotami nebo parní saunu? Obvykle se sauna vyhřívá na 60 až 100 °C.
Pokud jde o zdroj tepla, kromě tradičního vyhřívání spalováním dřeva jsou oblíbené také pícky s elektrickým napájením. Do 3,6 až 4,5 kW vám postačí obyčejná zásuvka s napětím 220 V. U výkonnější elektrické pícky do sauny bude potřeba 380 V.
Kabel musí být odolný vůči vysokým teplotám. S tím vám však určitě poradí elektrikář, kterého na tuto část práce při stavbě sauny doporučujeme zavolat. Nezapomeňte v sauně na lavičkový profil. Doporučujeme saunový materiál, jako je olše nebo osika. Ty jsou do sauny nejvhodnější. V naší nabídce máme lavičkový profil z osiky ve třech velikostech. Konkrétně verze 28 x 90 mm a 28 x 120 mm nebo 28 x 140 mm. Pokud preferujete olši, doporučujeme profil o rozměrech 28 x 120 mm. Termo verzi z osiky nabízíme ve formě 28 x 90 mm.
VYBERTE SI Z NAŠÍ NABÍDKY DŘEVA VHODNÉHO NA STAVBU SAUNY
Prostor pro stavbu sauny a povolení
U staveb, které nepřesahují zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 metrů nepotřebujete stavební povolení.
Ať už bude sauna součástí vašeho domova, nebo bude stát samostatně, důležitá je pevná podlaha. Saunová pec totiž může vážit až 300 kg.
Zdroj: Bigstock
Na betonový základ můžete položit pevnou dlažbu. Nezapomeňte na odtok, který oceníte při jejím čištění. Důležitý je také dostatečný přívod vzduchu v blízkosti vyhřívání a jeho odvod na opačném konci. Při stavbě sauny myslete také na připojení vody a elektřiny.
Jakou velikost by měla mít domácí sauna?
Při dispozičním řešení sauny pro 2 až 4 osoby počítejte s rozměry přibližně: 2,1 (výška) x 2,5 (šířka) x 2 (hloubka) metrů. Při stavbě sauny nezapomeňte na odpočinkovou místnost, respektive prostor pro zchlazení se v kádi nebo ve sprše, a na odložení věcí.
Velikost této části závisí na vašich možnostech, ale můžete počítat s podobnými rozměry jako u sauny.
Zdroj: Bigstock
V sauně by se měly nacházet dvě úrovně lavic, přičemž ta nižší by měla být ve výšce maximálně 50 cm a ta vyšší minimálně 85 až 100 cm. Jejich šířka by měla být 50 až 60 cm a alespoň na jednu by se mělo dát lehnout.
Mezeru mezi deskami nechte 5 až 10 mm. Nezapomeňte je při stavbě sauny přišroubovat zespodu, jinak byste se při saunování mohli popálit.
Typ dřeva na saunové palubky
Při výběru je třeba zvolit takové dřevo, které neobsahuje živici a je vhodné do vysokých teplot. Povrchová úprava impregnací nebo nátěrem může být v případě uvolňování chemikálií teplem nebezpečná pro vaše zdraví. Pro výrobu palubek na saunu a lavičkových profilů můžete použít rozdílné dřevo.
Zdroj: Bigstock
Na stavbu sauny se s oblibou používá sibiřský smrk a obklady z termo dřeva, které dobře přijímají vodu, a současně je můžete použít na obklady i lavice. Vhodný je také topol nebo olše. Smrkové dřevo se spíše hodí do odpočinkové místnosti. Na konstrukci pomocného rámu lavice vám postačí 5 x 5 cm dřevěné hranoly.
Poslední krok při stavbě sauny je výběr izolace a dveří
Vybrat si můžete z přírodních materiálů jako ovčí vlna nebo použít u nás často využívanou skleněnou vatu. Na izolaci patří parozábrana, která brání pronikání vlhkosti do izolace. V případě sauny by mělo jít o silnější hliníkovou fólii. Na ni se následně klade odvětrávací rošt. Jde o laťování zabraňující styku obkladu s izolací. Použijte tloušťku alespoň 2 cm.
Saunové dveře by se měly zavírat jedině nábytkovým magnetem a otevírat směrem ven. Kvůli bezpečnosti vynechejte jakékoli jiné formy zámku a zavírání. Místo skla můžete na jejich výrobu použít i dřevo. Takové originální dveře by měly doléhat a být zateplené. Ve spodní části nechte zhruba 2 cm pro přívod vzduchu.