Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Stavba domácí sauny svépomocí: Na co všechno je třeba myslet?

Stavba sauny nemusí být pro zručného mistra žádný problém. Pusťte se do toho a získáte mnoho zdravotních benefitů, které saunování nabízí, a zároveň ušetříte nemalé finanční prostředky. Poradíme vám, na co byste měli při stavbě sauny myslet.

Zdroj: Bigstock

Kde začít: Výběr typu sauny

Ještě předtím, než se do stavby sauny pustíte, si rozmyslete, jaký typ pro vás bude nejvhodnější. Preferujete suchou saunu s vysokými teplotami nebo parní saunu? Obvykle se sauna vyhřívá na 60 až 100 °C.

Pokud jde o zdroj tepla, kromě tradičního vyhřívání spalováním dřeva jsou oblíbené také pícky s elektrickým napájením. Do 3,6 až 4,5 kW vám postačí obyčejná zásuvka s napětím 220 V. U výkonnější elektrické pícky do sauny bude potřeba 380 V.

Kabel musí být odolný vůči vysokým teplotám. S tím vám však určitě poradí elektrikář, kterého na tuto část práce při stavbě sauny doporučujeme zavolat. Nezapomeňte v sauně na lavičkový profil. Doporučujeme saunový materiál, jako je olše nebo osika. Ty jsou do sauny nejvhodnější. V naší nabídce máme lavičkový profil z osiky ve třech velikostech. Konkrétně verze 28 x 90 mm28 x 120 mm nebo 28 x 140 mm. Pokud preferujete olši, doporučujeme profil o rozměrech 28 x 120 mm. Termo verzi z osiky nabízíme ve formě 28 x 90 mm.

VYBERTE SI Z NAŠÍ NABÍDKY DŘEVA VHODNÉHO NA STAVBU SAUNY

Prostor pro stavbu sauny a povolení

U staveb, které nepřesahují zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 metrů nepotřebujete stavební povolení.

Ať už bude sauna součástí vašeho domova, nebo bude stát samostatně, důležitá je pevná podlaha. Saunová pec totiž může vážit až 300 kg.

Zdroj: Bigstock

Na betonový základ můžete položit pevnou dlažbu. Nezapomeňte na odtok, který oceníte při jejím čištění. Důležitý je také dostatečný přívod vzduchu v blízkosti vyhřívání a jeho odvod na opačném konci. Při stavbě sauny myslete také na připojení vody a elektřiny.

Jakou velikost by měla mít domácí sauna?

Při dispozičním řešení sauny pro 2 až 4 osoby počítejte s rozměry přibližně: 2,1 (výška) x 2,5 (šířka) x 2 (hloubka) metrů. Při stavbě sauny nezapomeňte na odpočinkovou místnost, respektive prostor pro zchlazení se v kádi nebo ve sprše, a na odložení věcí.

Velikost této části závisí na vašich možnostech, ale můžete počítat s podobnými rozměry jako u sauny.

Zdroj: Bigstock

V sauně by se měly nacházet dvě úrovně lavic, přičemž ta nižší by měla být ve výšce maximálně 50 cm a ta vyšší minimálně 85 až 100 cm. Jejich šířka by měla být 50 až 60 cm a alespoň na jednu by se mělo dát lehnout.

Mezeru mezi deskami nechte 5 až 10 mm. Nezapomeňte je při stavbě sauny přišroubovat zespodu, jinak byste se při saunování mohli popálit.

Typ dřeva na saunové palubky

Při výběru je třeba zvolit takové dřevo, které neobsahuje živici a je vhodné do vysokých teplot. Povrchová úprava impregnací nebo nátěrem může být v případě uvolňování chemikálií teplem nebezpečná pro vaše zdraví. Pro výrobu palubek na saunu a lavičkových profilů můžete použít rozdílné dřevo.

Zdroj: Bigstock

Na stavbu sauny se s oblibou používá sibiřský smrk a obklady z termo dřeva, které dobře přijímají vodu, a současně je můžete použít na obklady i lavice. Vhodný je také topol nebo olše. Smrkové dřevo se spíše hodí do odpočinkové místnosti. Na konstrukci pomocného rámu lavice vám postačí 5 x 5 cm dřevěné hranoly.

Poslední krok při stavbě sauny je výběr izolace a dveří

Vybrat si můžete z přírodních materiálů jako ovčí vlna nebo použít u nás často využívanou skleněnou vatu. Na izolaci patří parozábrana, která brání pronikání vlhkosti do izolace. V případě sauny by mělo jít o silnější hliníkovou fólii. Na ni se následně klade odvětrávací rošt. Jde o laťování zabraňující styku obkladu s izolací. Použijte tloušťku alespoň 2 cm.

Saunové dveře by se měly zavírat jedině nábytkovým magnetem a otevírat směrem ven. Kvůli bezpečnosti vynechejte jakékoli jiné formy zámku a zavírání. Místo skla můžete na jejich výrobu použít i dřevo. Takové originální dveře by měly doléhat a být zateplené. Ve spodní části nechte zhruba 2 cm pro přívod vzduchu

Záruka nejlepší ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz