Jak správně vybrat dřevěné obkladové palubky na chatu?
Zdroj: WOOD PROFIL s.r.o.
Dřevěný obklad na chatu a všeobecně využití dřeva u rekreačních objektů má u nás dlouhou tradici. Vaší chatce poskytne unikátní vzhled zvenku i zevnitř a také ji ochrání před nepříznivým počasím. Aby se ale projevily nejlepší vlastnosti dřeva, je třeba obklad správně vybrat. Poradíme vám, co byste při výběru neměli podcenit.
Výběr venkovních obkladových palubek
OOd toho, jaké dřevo zvolíte, se bude odvíjet kvalita celého dřevěného obkladu. Při výběru dřevěného obkladu na chatu nikdy neberte v úvahu jen estetická kritéria jako barva a textura. Funkční vlastnosti nejvíce ovlivní, zda obklad odolá plísni nebo vodě.
Na dřevěný obklad na chatu se často používá borovice a smrk. Patří k levnějším možnostem, nicméně mají životnost jen kolem 10 až 15 let. Prodloužit se však dá ošetřováním. Až dvakrát tolik mohou tyto druhy dřeva vydržet, když se tepelně upraví na tzv. termodřevo. Nejdéle vám budou sloužit odolnější dřeviny, například sibiřský modřín. Jsou sice o něco dražší, ale vydrží až 40 let.
CHCI OBJEDNAT DŘEVĚNÝ OBKLAD NA CHATU
Zdroj: WOOD PROFIL s.r.o.
Okolní podmínky a jejich vliv
Dřevo je náchylné na vlivy venkovního prostředí. Teplota vzduchu, vítr či voda ho časem znehodnocují. Správně zvolený profil dokáže negativní vlivy zčásti eliminovat a prodloužit životnost obkladu. Sáhněte proto po materiálu, který lépe odolá každodennímu opotřebovávání a vlivům místního počasí.
Vybrat si můžete i odolný srubový obklad, který nejenže odolá špatným povětrnostním podmínkám, ale také chrání před vlhkostí, hlukem a dobře izoluje teplo. Okolní prostředí je důležité i při obkládání interiéru. V chatách se obvykle nezdržujete trvale. To znamená nepravidelné větrání a vytápění, a tedy prudší výkyvy teploty a vlhkosti. I tím se kartáčované dřevo znehodnocuje. Může změnit objem či tvar, například se vyboulí.
Ošetřování a venkovní lazura na dřevo
Když dřevěný obklad na chatě nahlodá zub času a venkovní podmínky, změní hlavně svoji barvu. Pokud má být dlouho jako nový, bude nutné některé typy dřeva ošetřit. Počítejte ale s tím, že jakmile ošetřovat začnete, budete to muset dělat pravidelně.
Pokud se vám do toho nechce, vyberte si dřevo, které povrchovou úpravu nepotřebuje. Nesahejte po dřevinách jako smrk nebo borovice. Vsaďte na termodřevo nebo odolnější dřeviny, které jsou jedinečné tím, že svůj vzhled mění přirozeně.
Zdroj: WOOD PROFIL s.r.o.
Jednoduchost a všestrannost materiálu
Jestli se chystáte osadit obklad sami, ujistěte se, že to zvládnete, tedy že na zpracování zvoleného materiálu nejsou třeba speciální nástroje ani schopnosti. Na to se hodí třeba srubový obklad, který se spojuje pomocí pera a drážky tak, že do sebe jednotlivé kusy zapadnou.
Jak se instaluje srubový obklad na fasádu?
Dřevěný obklad na chatu by měl také splňovat požadavky vašeho projektu. Pokud je něco, kvůli čemu bude využití konkrétního typu obkladu náročnější, zjistěte, jaké budou dodatečné náklady a zda budou nutné úpravy.
Zdroj: WOOD PROFIL s.r.o.
Rošt na dřevěný obklad na chatu
Rošt by se měl především vyrábět na míru. Při jeho výběru je nutné zohlednit váhu dřevěných obkladů. Rošty na dřevěné fasády jsou nejčastěji ze dřeva nebo hliníku. Se dřevem se snáze manipuluje i bez speciálního vybavení a je levnější. Má ale kratší životnost, je snazším cílem škůdců a je těžší. Používá se převážně u obkladů z exotického dřeva a plastu.
Na druhé straně dražší hliník o mnoho déle vydrží, nerezaví a odolá škůdcům i poškození. K jeho instalaci je ale třeba speciální nářadí a je také třeba vědět, jak s ním zacházet.
Zdroj: WOOD PROFIL s.r.o.
Umístění dřevěného profilu na chatu
Už jsme zmiňovali, že v exteriéru jsou nepřítelem dřeva venkovní podmínky. Zabránit jeho ničení můžete také vhodným umístěním obkladu. Například nemusí začínat hned od země, od které ho oddělí sokl. Dostatečný přesah střechy zase chrání proti dešťové vodě a poskytuje přirozené stínění.
Uvnitř slunce na obklady svítit nebude, ale přesto je dobré zamyslet se nad umístěním. Pokud například obložíte dřevem všechny stěny užší a tmavší místnosti, budete se tam cítit jako v jeskyni.
Zdroj: WOOD PROFIL s.r.o.
Směr kartáčování dřeva
To, zda položit desky na fasádu svisle, nebo vodorovně, je pro mnohé otázkou vkusu. Při obkládání exteriéru byste měli přemýšlet také nad funkčností. Vodorovné obkládání je nejpoužívanější a nejpraktičtější způsob. Desky se při něm ukládají perem nahoru, aby voda lépe stékala.
Svisle se desky obvykle dávají jen v interiéru. Některé moderní fasádní obklady, například rhombus kosý, se však ukládají i tímto způsobem.
V interiéru je směr kartáčování dřeva designový prvek, pomocí kterého vytvoříte jedinečnou strukturu. Zohlednit byste ale měli směr kartáčování dřeva nábytku, podlahy a podobně, aby místnost působila jednotně.