Potřebujete poradit?

Roman    +420 601 390 004 Pon-Sob, 7:00 - 19:00 hod. 
 info@palubky-online.cz

Technika kartáčování dřeva a vše, co o ní potřebujete vědět

Kartáčování nebo drásání či strukturování dřeva patří k oblíbeným úpravám, díky kterým je dřevo následně odolnější, může se chlubit delší životností a jedinečným vzhledem s vystouplými žilkami. Samotný postup při kartáčování závisí na druhu dřeva. V následujícím textu se dozvíte několik užitečných tipů, na které byste měli při práci myslet.


Kartáčované dřevo

Co znamená kartáčování dřeva?

Během kartáčování je z růstového kruhu stromu odstraněn měkký materiál. Dřevo je díky tomu odolnější a vzhledem k výraznější struktuře povrchu působí prémiově. Tato úprava dnes patří k žhavým trendům a oblíbená je zejména mezi fanoušky rustikálního stylu.

Strojní nebo ruční kartáčování dřeva?

Při ručním kartáčování dřeva budete potřebovat buď elektrickou kartáčovací brusku, nebo úhlovou brusku s kartáčem. Úhlové verzi však chybí možnost nastavení rychlosti posuvu. Měli byste myslet i na to, že při ručním kartáčování dřeva hrozí rychlé opotřebování kartáče, úprava plochy nemusí být rovnoměrná a celý proces trvá poměrně dlouho.

Strojní kartáčování dřeva nabízí celou řadu možností nastavení posuvu. Výsledná úprava dřeva je díky tomu kvalitnější a zároveň vám zabere mnohem méně času.

Kartáčování pro odolnost dřeva

Kartáčování dle druhu dřeva

Proces kartáčování se liší v závislosti na typu dřeva. Nejčastěji se provádí u měkčích dřevin pro zpevnění jejich povrchu. Výjimkou však není ani tvrdší dřevo, které kartáčováním získává jedinečný vzhled.

Měkké dřeviny

Díky kartáčování získají podstatně delší životnost zejména měkčí dřeviny jako smrk či borovice. To oceníte hlavně pokud se takové dřevo rozhodnete použít jako materiál na dřevěnou podlahu, terasu či obklad na zahradě.

Tvrdé dřeviny

Tvrdé dřeviny, které jsou vhodné pro kartáčování, by měly mít široké letokruhy jako například dub či jasan. Kartáčovat se vyplatí i sibiřský modřín, jelikož tím posílíte jeho povrch a zároveň na něm vytvoříte zajímavou kresbu.

Dřevěné hranoly

Kartáčování konstrukčních hranolů dřevu dodá luxusní vzhled, který ocení i ti nejnáročnější. Ačkoli vystouplé letokruhy připomínají větrem zvětralé dřevo, po kartáčování je dřevo odolnější a můžete jej použít třeba při stavbě altánu či plotu.

Kartáčované prémiové dřevo

Jak na kartáčování dřeva?

Postup kartáčování je poměrně jednoduchý, ale velmi snadno se může zkomplikovat. Problémy hrozí zejména při použití elektronářadí, které vyžaduje více trpělivosti. Menší lišty doporučujeme upravovat ručním ocelovým či nylonovým kartáčem na vrtačce. Hloubku určujete tím, jak silně na kartáč zatlačíte. Můžete také vyzkoušet ruční kartáčovací brusky. Ty jsou ale vhodné pro menší plochy a drobné úpravy.

Chcete-li kartáčovat po celé ploše dřeva rovnoměrně, budete muset sáhnout po kartáčovacím stroji. Je ideální pro úpravu větších kusů dřeva. Umíte si nastavit tlak kartáče, rychlost kartáčování i posuvu. Výsledná úprava je rozhodně kvalitnější, nicméně kartáčovací stroje jsou poměrně drahé.

TIP: Chcete dřevu dodat netradiční vzhled, se kterým ještě více vynikne jeho kresba? Spojte techniku kartáčování s opalováním dřeva. Pomocí plynového hořáku opálíte povrch daného kusu. Následně kartáčováním odstraníte vrchní zuhelnatělou vrstvu, čímž vynikne struktura dřeva. Pak už jen stačí dřevo ošetřit voskovým či olejovým nátěrem nebo lakem.

Kartáčování dřeva s odborníky

Při ručním kartáčování můžete dřevo velmi jednoduše poškodit. Kartáčovací stroje jsou sice přesné, ale jejich cena je vyšší. Proto zvažte možnost přenechat kartáčování dřeva specialistům. Naši odborníci používají stroj se speciálními kartáči, díky kterému jsou schopni dřevo upravit podle vašich představ.

Úpravu kartáčováním nabízíme u většiny našeho sortimentu dřevěných profilů – tatranský profil, fasádní profily, palubky pro dřevěné podlahy, hoblované desky (kromě srubových půlkulatých obkladů). Můžete si vybrat ze dvou možností hloubky kartáčování – jemné (částečné odstranění měkkých vláken) nebo hrubé (úplné odstranění měkkých vláken).

MÁM ZÁJEM O KARTÁČOVÁNÍ DŘEVA ODBORNÍKY

Záruka nejlepší ceny

Dávejte si pozor. Našli jste u tohoto produktu nižší cenu? Možná není taková, jak vypadá.

Zeptejte se prodejce, zda cena zahrnuje DPH, protože je běžnou praxí, že prodejci uvádějí cenu bez DPH pod slovy jako čistá nebo konečná cena, která je stejná nebo o něco nižší než naše ceny, které zahrnují DPH, ALE nezahrnují DPH, a proto vás celá objednávka může stát o 20 % více.

Příklad:
20x146mm u nás 276 Kč/m2 s DPH
u konkurence 273 Kč/m2 jen tak = 328 Kč s DPH

Systém slev. Při objednání většího množství zboží poskytujeme našim zákazníkům možnost zakoupit zboží se slevou.

Pokud jste v rámci příslušné soutěže našli výhodnější nabídku, napište nám. Pokud to bude možné, cenu dorovnáme.

TIMBER PROFIL s.r.o., Lidická 700/19, Brno 602 00, 601 390 004, info@palubky-online.cz